زایمان سزارین بهره هوشی نوزادان را کاهش می‌دهد!

زایمان سزارین بهره هوشی نوزادان را کاهش می‌دهد!

2 مرداد, 1398

زایمان سزارین بهره هوشی نوزادان را کاهش می‌دهد!
 


بر طبق یک مطالعه جدید در دانشگاه مالاگا (UMA) در اسپانیا، دوقلوهایی که به علت تولد سزارین متولد شده اند ممکن است در معرض مشکلات رشد شناختی قرار بگیرند.

 این مطالعه در مجله “Frontiers in Psychology” منتشر شد، استاد بهداشت زنان در UMA، گفت: "دوقلوها بسیار آسیب پذیر هستند، زیرا زایمان آنها غالبا  زودرس  وباعوارض بارداری همراه است."

ما تأیید می کنیم که زایمان سزارین به عنوان یک عامل خطر برای  رشد محسوب می شود. به همین دلیل است که متخصصین زنان معتقد به مزایای زایمان واژینال اعتقاد دارند و ما از  این اقدام جراحی فقط به عنوان یک گزینه در صورت بروز مشکلات، استفاده می کنیم.

محققان اسپانیایی اخیرا دریافته‌اند نوزادانی که با زایمان سزارین متولد شده‌اند نه تنها بهره هوشی کمتری نسبت به نوزادان متولد شده با زایمان طبیعی دارند بلکه رشد شناختی آنها نیز پایین است.

 


از عوارض سزارین چه میدانید؟
“رشد شناختی”(Cognitive development) یکی از شاخه‌های رشته تحصیلی علوم اعصاب و روانشناسی است که در آن پژوهشگران نحوه پردازش اطلاعات، مهارت ادراکی، یادگیری زبان و سایر جنبه‌های رشد مغز و رشد شناختی کودک را مورد بررسی قرار می‌دهند.

طی این مطالعه پژوهشگران دریافته‌اند نوزادان دوقلویی که با عمل جراحی سزارین متولد شده‌اند دارای رشد شناختی ضعیف‌تری نسبت به نوزادان دوقلویی که توسط عمل جراحی طبیعی به دنیا آمده‌اند هستند. این اولین بار است که تأثیر نوع به دنیا امدن در دوقلوها بررسی شده است. در برخی موارد نحوه زایمان مادران بر هوش کوکان نیز تاثیر می‌گذارد.

طی این مطالعه پژوهشگران ۱۶۰ نوزاد دوقلو متولد شده در بیمارستان “Materno-Infantil” در مالاگا را در سال ۲۰۰۵ مورد بررسی قرار دادند. طی این مطالعه ۵۵ درصد از دوقلوها با زایمان طبیعی و ۴۵ درصد دوقلوها با زایمان سزارین متولد شده بودند. در گام بعدی رشد روان‌شناختی نوزادان را مورد بررسی قررار دادند و دریافتند نوزادانی که با عمل جراحی سزارین متولد شده بودند دارای “ظرفیت ذهنی”(intellectual level) و رشد شناختی پایینی بودند.

 

 

Source: University of Malaga

/psychcentral.com/news/2019

مترجم: راضیه فرقانی


پیشنهاد میشود مقاله  نوزادان سزارینی در معرض خطر هستند را نیز مطالعه بفرمایید

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما