نحوه درمان طبیعی شپش در حین بارداری

نحوه درمان طبیعی شپش در حین بارداری

15 تير, 1398
نحوه درمان طبیعی شپش در حین بارداری
شپش ها حشرات کوچک هستند که در خون  پوست سر زندگی می کنند. انتقال شپش به طور کلی از طریق تماس مستقیم اتفاق می افتد زیرا شپش ها می خزند اما نمی توانند پرواز کنند یا پرش کنند که در کودکان بسیار شایع است و از طریق  وسایلی مانند کلاه، کمربند، برس، لوازم جانبی مو، حوله، بالش، لباس و هدفون انتشارمی یابد. خبر خوب این است که آنها حامل بیماری های ویروسی یا باکتریایی نیستند 

علائم شپش

علائم شپش ها عبارتند از خارش سر، شپشک های قابل رویت بر روی پوست سر ورشک (تخم شپش) در شفت مو. با توجه به اینکه آنها کوچک هستند، سریع حرکت می کنند و تخم شپش تمایل دارند به مو بچسبند، ممکن است دیدن آنها دشوار باشد بنابراین، حتی ممکن است متوجه نشوید که  شپش دارید. علاوه بر این، اگر شما برای اولین بار شپش داشته باشید، ،  تا شروع علامت خارش سر دوتا ۶ هفته طول بکشد

نحوه درمان طبیعی شپش در حین بارداری

یک گزینه برای درمان  به روش طبیعی شپش ها  این است که از شانه های ریز دندان استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که مو مرطوب است وبا نرم کننده ها ی مو  روان شده است. سپس، با استفاده از یک شانه ریز دندان مخصوص برای شپش،  موهای خود را از پوست سر خود  از انتها شانه کنید، و مطمئن شوید که کل سرتان را  حداقل دو بار در روز شانه زدید
با هر حرکت واحساس  جنبش روی سر  موی سر را برای  شپش چک کنید و آن را بشویید. این را هر سه روزتا چند هفته ای تکرار کنید. ادامه این روند را دو هفته پس از اینکه دیگر هیچ شپشی دیده نشود
همچنین می توانید از روغنهای ضروری مانند روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس، روغن نیم، روغن گل میخک و روغن اوکالیپتوس استفاده کنید.
در نظر داشته باشید که این روغن ها برای اثربخشی به همان استانداردهای کارایی و ایمنی دارویی به عنوان ماده موثر مورد تایید FDA مورد نیاز نیست. قبل از استفاده، یک قطره در پشت دست خود قرار دهید تا ببینید آیا شما به روغن حساسیت دارید.
شپش در بارداری
در موارد نادر، برخی از افراد به روغنهای خاص مورد نیاز آلرژی دارند. برای استفاده، 15-20 قطره روغن اسانس با دو اونس روغن زیتون مخلوط کنید.
بر روی پوست سر و مو   بمالید و بعداز 12 ساعت شستشو دهید. صبح روز بعد،  موهای خود، را باشامپو بشوئید و در صورت لزوم درمان را تکرار کنید.
دیگر محصولات خانگی را می توان برای ازبین بردن شپش استفاده کرد. این شامل روغن زیتون، کره و سس مایونز است. به سادگی محصول را به مو و پوست سر بمالید، مو را با کلاه  بپوشانید و تمام شب را  بخوابید.
هنگامی که موهای خود را درمان می کنید، ممکن است بخواهید وسایل مختلف خانه را نیز تمیز کنید. در حالی که شپش نمی تواند بیش از یک روز بدون زندگی در نزدیکی پوست سر،  زنده بماند، تمیز کردن موارد خاصی که در چند روز گذشته استفاده شده است، مفید خواهد بود. لباس ها ،ملافه و پرندگان را با آب گرم شستشو دهید.
وسایل بهداشتی مو، مانند برس، شانه و لوازم جانبی مو را با آب گرم نیز تمیز کنید. شما . ، هر وسیله را  ‌که نمی توانید بشوئید در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده ،  برای مدت دو هفته قرار دهید .
 

چگونه  شپش را در دوران بارداری  درمان کنیم درصورتی که راه حل های طبیعی موثر نباشد؟

اگر راه حل های طبیعی به شما کمک نمی کند، بهترین گزینه بعدی شما این است که لوسیون ها یا اسپری های ضد شپش فقط درحد مجاز  مورد استفاده قرار بگیرند، اگر شپش را در سر خود ببینید  . استفاده از شامپوهای ضد شپش و کرم شستشوی توصیه نمی شود، زیرا آنها به طور کلی موثر نیستند.
یک لوسیون که برای زنان باردار و شیرده مورد تایید قرار گرفته لوسیون 4٪  دایمتیکون است.
اگر باردار و یا در زمان شیردهی هستید ، برچسب های هر محصول درمانی دیگر برای  شپش را به دقت بررسی کنید تا هشدارهای مربوط به استفاده از محصول را بررسی کنید. اگر مطمئن نیستید، قبل از استفاده از محصول از دکتر یا داروساز خود بپرسید.
درمان شپش
برای استفاده از لوسیون یا اسپری، دستورالعمل ها را دنبال کنید، که ممکن است بسته به نوع درمان شما متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که تمام پوست سر  از  انتهای مو ( ریشه) بپوشاند و درمان را برای زمان مشخص شده  انجام دهید. پس از سه تا پنج روز، سر را برای تخم شپش چک کنید.
پس از 10-12 روز دوباره بررسی کنید. درمان های شپش ممكن است تمام تخم ها را تمیز نكنند، بنابراین توصیه می شود از حداقل دو برنامه استفاده كنید.
 

داروهای تجویزی برای درمان شپش

اگر حتی زمانی که شما از یک درمان لوسیون یا اسپری درحد مجاز استفاده می کنید، شپش پایدار باشد
ممکن است لازم باشد به پزشک خود مراجعه کنید تا  دارویی دیگر تجویز کند. پزشک شما ممکن است داروهایی مانند بنزیل الکل (ulesfia) یا مالاتیون (ovide) را توصیه کند، که هر دو در هنگام بارداری ایمن هستند اما در زمان شیردهی ایمن نیستند. 
بعضی از داروها، از جمله لیندان، برای زنان باردار و شیرده ایمن نیستند. بنابراین، مهم است که  دکتر شما بفهمد که شما باردار هستید، به طوری که آنها می توانند داروهای مناسب شما را تجویز کنند.
 
منبع: americanpregnancy.org
ترجمه راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما