عکس رنگی از رحم

عکس رنگی از رحم

27 بهمن, 1397

عکسبرداری رنگی از رحم  (HSG) 

راهنمای ناباروری و تولید مثل

چه آزمایشهایی برای لوله های فالوپ مسدود شده انجام می شود؟
اگر شما یک زن هستید که در تلاش برای داشتن یک نوزاد هستید، احتمالا می دانید که قسمت های زیادی از بدن شما وجود دارد که  باید درست کار کنند.
تخمدان شما هر ماه باید یک تخمک تولید کند، به نام تخمک گذاری، رحم شما باید در شکل خوب باشد و لوله های فالوپ شما باید باز باشد.
اگر هر کدام از این بخش های مهم به درستی کار نکند، ممکن است مشکلی برای باردارشدن داشته باشید.
اگر لوله های فالوپ شما مسدود شده باشند، اسپرم قادر به رسیدن به تخمک نخواهد بود و یا تخمک بارور نمی تواند به رحم برسد. لوله های مسدود شده ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، اما بدون توجه به علت، پزشک شما آن را با یک آزمایش به نام عکس رنگی از رحم تشخیص می دهد.
هیستروسالپنگوگرافی ( عکسبرداری رنگی از رحم و لوله ها ) چیست؟
عکسبرداری رنگی از رحم (HSG) یک روش است که با استفاده از اشعه ایکس برای دیدن لوله های رحم و رحم شما. معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و شما می توانید در همان روز به خانه برگردید.
 
جهت مشاوره با پزشکان و متخصصین مجرب و اطلاع از تعرفه و هزینه عکس رنگی رحم ،میتوانید با ما در ارتباط باشید
 
عکس رنگی رحم

زمان انجام عکسبرداری رنگی رحم

پزشک احتمالا بعد از دوره قاعدگی عکس رنگی رحم  را انجام خواهد داد، اما قبل از اینکه تخمک گذاری انجام شود، در این زمان احتمال بارداری وجود دارد.  عکسبرداری رنگی از رحم در طول نیمه اول سیکل قاعدگی احتمالا بین روزهای یک تا چهارده انجام میشود.

چگونگی آماده سازی برای عکس رنگی از رحم

 پزشک ممکن است به شما بگوید که یک ساعت قبل از انجام عکس رنگی رحم  یک داروی ضد درد را  دریافت کنید. او همچنین ممکن است یک آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. او پيش از آن درباره پيشنهادات خود با شما صحبت خواهد کرد.
شما احتمالا می توانید پس از این عمل  ( عکسبرداری رنگی از رحم ) تا خانه خودتان رانندگی کنید، اما ممکن است دوست یا یک شخصی همراه تان داشته باشید که در زمانی که شما احساس خوبی ندا رید به شما کمک کند
 
عکس رنگی رحم

 عکسبرداری رنگی از رحم چگونه انجام می شود

متخصص زنان شما این آزمایش را در دفتر یا کلینیک انجام خواهد داد. شما با  درازکشیدن روی یک تخت معاینه زیر یک تصویرگر اشعه ایکس به نام فلوروسکوپ شروع خواهید کرد. او یک اسپکولوم را به واژن  وارد می کند تا آن را باز نگه دارد و سپس دهانه رحم را پاک  می کند
بعد او یک لوله نازک به نام یک کانولا را در دهانه رحم قرار داده و به آرامی رحم را با مایع حاوی ید پر می کند.  کنتراست ید در رحم و لوله های فالوپ در  مقابل اشعه ایکس است
در نهایت دکتر شما اسپکولوم را برداشته و تصاویر را با اشعه ایکس فلورسکوپ انجام خواهد داد. مایع کنتراست، تصویری از رحم و لوله های فالوپ و نحوه حرکت مایع در داخل آنها را نشان می دهد.
پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که  به اطراف حرکت کنید تا بتواند تصاویر جانبی را بگیرد و ممکن است شما احساس ناراحتی وکرامپ داشته باشید. وقتی تصاویر کامل می شود، کانولا را برمی دارد
چند روز پس از عمل ( عکس رنگی رحم )، ممکن است برخی از لکه بینی  از واژن را داشته باشید. سرفه، سرگیجه و  ناراحتی معده نیز ممکن است داشته باشید
 

خطرات عکس رنگی از رحم چیست؟

عکس رنگی از رحم (HSG) نسبتا ایمن است، اما تمام مراحل با خطرات مواجه هستند. اگر واکنش حساسیتی به مواد درون مایع دارید، ممکن است دچار مشکل شوید. عفونت لگن یا آسیب به رحم نیز ممکن است ایجاد شود.  اگر دچار علائم زیر در هنگام عمل( عکس رنگی رحم ) شده اید،بلا فاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
ترشح واژن که بوی ناخوشایند را می دهد درد و یا گرفتگی عضلانی در شکم شما، استفراغ ، خونریزی شدید، تب .
یک رادیولوژیست به تصاویر اشعه ایکس نگاه خواهد کرد و یک گزارش از عکسبرداری رنگی از رحم برای دکتر شما ارسال می کند. دکتر شما در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد و  برای شماتوضیح می دهد که آیا آزمایش های بیشتری لازم است یا خیر.
اگر این گزارش نشان می دهد که لوله های فالوپ شما مسدود شده اند، ممکن است به یک روش به نام لاپاراسکوپی نیاز داشته باشید. این  عمل به پزشک اجازه می دهد که به طور مستقیم در لوله های فالوپ را ببیند. او همچنین ممکن است لقاح آزمایشگاهی یا IVF را توصیه کند. پزشک  با شما در مورد گزینه های موجود با شما صحبت خواهد کرد و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما مناسب است.
 

زمان عکس رنگی از رحم

بهترین زمان برای انجام عکس رنگی چه زمانی از سیکل هست؟؟

‌هیستروسالپنگوگرافی(عکس رنگی رحم)
یک نوع بررسی رادیوگرافی رحم و لوله های رحمی است که برای یافتن علت نازایی بکار می رود. در این روش شکل و ساختمان رحم - باز بودن لوله های رحمی و هر گونه چسبندگی داخل حفره لگن بررسی می شود.
 
همچنین در سقطهای مکرر ناشی از ابنورمالیته مادرزادی رحمی و برای اثبات وجود و شدت این ابنورمالیته ها از این روش استفاده می شود: مانند توده های توموری - چسبندگی - میوم فیبروئید رحمی
از هیستروسالپنگوگرافی برای بررسی بازبودن لوله های رحمی استفاده می شود .
 
زمان انجام عکس رنگی رحم بهتر است یک هفته بعد از شروع عادت ماهیانه اما قبل از زمان تخمک گذاری انجام شود تا مطمئن شویم خانم باردار نیست (بین روز ۹ تا روز ۱۱ سیکل قاعدگی). اگر خانمی بیماری التهابی لگن داشته باشد نباید عکسبرداری رنگی از رحم را انجام دهد. بهتر است شب قبل از داروی ملین استفاده شود تا روده تخلیه شود.قبل از انجام روش به بیمار مسکن بدهیم و از قبل تا بعد از اقدام آنتی بیوتیک مناسب تجویز شود. در مورد سابقه حساسیت دارویی از بیمار پرسیده شود .
 

روش انجام عکسبرداری رنگی رحم

روش انجام عکسبرداری رنگی رحم بیمار روی تخت معاینه می خوابد و پاهایش روی رکاب قرار می گیرد . یک اسپکولوم در واژن قرار داده می شود و دهانه رحم تمیز می شود و یک کاتتر از دهانه رحم عبور داده می شود . سپس اسپکولوم خارج می شود.محلول مخصوص از طریق کاتتر تزریق می شود تا وارد رحم - لوله رحم و حفره لگن شود و در مراحل متعدد عکس گرفته می شود . در تعدادی موارد که ابنورمالیته وجود دارد باید یک عکس تاخیری بعد از ۳۰ دقیقه گرفته شود.
 
طی انجام روش مقداری ناراحتی در زیر شکم احساس می شود ما زیاد طول نمی کشد . ممکن است تا چند روز بعد لکه بینی مشاهده شود که نرمال می باشد.
 

محدودیت های روش عکس رنگی رحم

در این روش فقط داخل رحم یا لوله های رحمی دیده شود اما ابنورمالیته تخمدانی - دیواره رحم - و ساختمانهای دیگر لگنی باید با روشهایی مثل MRI یا سونوگرافی تشخیص داده میشود
 
‌enlightened تجهیزات و روش کار
تجهیزاتی که معمولا" برای این روش استفاده  می شود، شامل  یک تخت رادیوگرافیک ، یک تیوب اشعه ی X و یک  مونیتور شبیه تلویزیون  است که در اتاق  قرار می گیرد .
 
در عکس زیر کاتترهایی که  داخل دهانه رحم تعبیه می شوند تا ماده حاجب تزریق شود را مشاهده می کنید :
 
عکس رنگی رحم معمولا به صورت  سرپائی (غیر بستری)  انجام میشود . بیمار برروی پشت روی تخت می خوابد  و زانوهایش را خم کرده و پاهایش بوسیله ی رکاب ، در بالا نگه داشته میشود .
 
اسپکولوم بداخل واژن تعبیه شده و سرویکس (دهانه رحم)  تمیز شده و سپس یک کاتتر به داخل سرویکس تعبیه میشود .بعد اسپکولوم خارج شده و بیمار بدقت تحت  تزریق ماده حاجب  قرار گرفته ، سپس ماده ی  حاجب  از طریق کاتترشروع به پر کردن حفره رحمی ، لوله های فالوپ و... کرده  و تصاویر فلورسکوپی برداشته میشود . در برخی موارد اگر با ناهنجاریهای مشخصی برخورد کردید از بیمار خواسته میشود استراحت کرده و تا 30 دقیقه منتظریماند تا عکسهای بعدی  ممکن نیز گرفته شود .این تصاویر تاخیری ممکن است سرنخهایی در جهت وضعیت پزشکی بیمار ارائه دهند که تصاویر اصلی که با ماده ی حاجب برداشته شده اند ، این سرنخ ها را نشان ندهند.
 
زمانی که تزریق ماده حاجب به اتمام رسید ، کاتتر خارج شده و به مریض اجازه  بلند شدن از روی تخت داده میشود. ممکن است از شما خواسته شود تا زمان تائید اتمام  امتحان توسط رادیولوژیست  ، منتظر بمانید.
 
هیستروسالپینکوگرافی (عکس رنگی رحم) معمولا"حدود 30 دقیقه طول میکشد .
 
گرفتن عکس رنگی رحم  معمولا با درد خفیفی  همراه است و ممکن است ناراحتی جزئی  در ناحیه شکم در اثر جاگذاری کاتتر و تزریق ماده حاجب  ایجاد شود ولی این درد مدت زیادی طول نخواهد کشید .ممکن است همچنین ناراحتی جزئی در ناحیه ی پریتونئوم (سبب درد منتشر در نواحی پائین شکم )و این درد کوتاه مدت بوده و  زمان زیادی طول نخواهد کشید .
 
بیشتر زنان به مدت چندین روز بعد از انجام عکس رنگی رحم ، لکه بینی دارند که این امر طبیعی است.
 

آمادگی های لازم برای عکس رنگی رحم

برای  اطمینان از اینکه حامله نیستید ،  بهتر است  انجام عکس رنگی رحم ، یک هفته بعد  از شروع عادت ماهانه و قبل ازروزهای تخمک گذاری انجام شود . در سیکلی که قرار است عکس رنگی رحم انجام شود ، نزدیکی های " محافظت شده " داشته باشید .
این  روش نباید زمانیکه  عفونت فعال دارید انجام شود . اگر شما مبتلا به عفونت  مزمن لگنی و بیماری مسری  جنسی درمان نشده در زمان انجام عکس رنگی رحم هستید به تکنولوژیست یا پزشک اطلاع دهید .قبل از انجام کار ،  ممکن است از شما خواسته شود به منظور تخلیه روده هایتان از یک داروی  مسهل استفاده کنید  ،طوریکه رحم و ساختمانهای اطراف آن بخوبی دیده شوند .
قبل از انجام عکس رنگی رحم ، ممکن است  به شما یک مسکن ملایم  و یا داروی  بدون نسخه  برای کاهش  ناراحتی های خفیف  شما داده شود .بعضی  از پزشکان یک آنتی بیوتیک قبل و بعد از امتحان تجویز میکنند .
چنانکه  شما از داروی  خاصی استفاده می کنید و یا هر نوع حساسیت (مخصوصا"حساسیت به ماده ی حاجب یددار)دارید به پزشک خود اطلاع دهید .
همچنین  درباره ی  بیماریهای اخیرتان یا دیگر موارد پزشکی تان  پزشک خو د  را آگاه سازید .
ممکن است از شما خواسته شود یک قسمت و یا تمامی لباسهایتان را در آورده و در طول انجام عکس رنگی ،  یک گان مخصوص  بپوشید .
شما باید  جواهرات ، عینک ، و یا هر گونه وسایل فلزی  دیگرتان  را در آورید چون اینها ممکن است باعث تداخل در کار تصویر برداری اشعه X شود .

مزایای عکس رنگی رحم

1)هیستروسالپنکوگرافی یک روش  تشخیصی و درمانی ،  با عوارض اندک است .
2)هیستروسالپنکوگرافی یک روشی است که اطلاعات با ارزشی  در جهت انواع ناهنجاریهایی که سبب ناباروری یا مشکلاتی در زمینه عدم تکامل جنین بوجود  می آید ، میدهد.
3)هیستروسالپنکوگرافی بعضی اوقات لوله های فالوپ  مسدود شده  را باز کرده و به بیمار امکان حامله شدن را میدهد .
4)بعد از یک امتحان هیستروسالپنکوگرافی هیچ تشعشعی در بدن باقی نمی ماند .

هشدارها درباره عکس رنگی از رحم

1)تشعشع موثر در این روش امتحان در حدود یک میلی سیورت است که برابر با همان مقدارتشعشعی است که یک شخص معمولی در مدت 4 ماه از طرق معمولی دریافت میکند .
2)در وضعیتهای  التهاب مزمن ، عفونت لگنی یا بیماری مسری جنسی  درمان نشده  اطمینان حاصل کنید وضعیتتان را قبل از امتحان (برای جلوگیری از بدتر شدن عفونت )به پزشک  یا تکنولوژیست اطلاع داده اید.
3)زنان باید همیشه هرگونه احتمال حاملگی شان را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهید.
 
ترجمه راضیه فرقانی
منبع: www.webmd.com
 
پیشنهاد میشود مقاله تغییرات خوش خیم دهانه رحم را نیز مطالعه بفرمایید
 
 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

نینوش رحمانی
نینوش رحمانی
29 فروردين, 1398 ساعت 10:57

بعد از5/1 سال دوندگی باردار شدم، حاملگیم خارج از رحم شد دکتر برام عکس رنگی رحم نوشت که از 2 ماه پیش به خاطر درد و شایدم ترس، نرفتم عکس رنگی رحم انجام بدم. روز چندم پریودم باید مراجعه کنم؟ هزینه اش چقدره؟ چقدر مهمه؟ ممنون از مطالب سایت نوین ماما

ملیکا نظری
ملیکا نظری
3 فروردين, 1398 ساعت 13:00

هترین زمان ممکن واسه انداختن عکس رنگی رحم کی هست؟ با تشکر از نوین ماما لطفا پاسخ بدید

سایه
سایه
23 اسفند, 1397 ساعت 13:04

چطور باید واسه تفسیر عکس رنگی مراجعه کنم؟ تلگرام دارید من بفرستم تفسیر رو بپرسم؟ ممنون میشم زودتر پاسخ بدید

29 بهمن, 1397 ساعت 19:14

تفسیر من رو میشه برام بنویسید؟ در کلیشه کنترل هر دو لوله باز و ماده حاجب به مقدار زیاد توسط لوله ها وارد حفره لگن گردیده است . در Postdrainage Film ماده حاجب لوکالیزه در قسمت سانترال حفره لگن و پیچیدگی لوله ها و اطراف Ovarian Fossa نمایان است.

10 فروردين, 1398 ساعت 13:18

یه عده ای میگن درد داره عکس رنگی؟ شما گفتید درد نداره. واقعا چیکار کنم ؟