عکس رنگی از رحم

عکس رنگی از رحم

27 بهمن, 1397

عکسبرداری رنگی از رحم  (HSG) 

راهنمای ناباروری و تولید مثل

چه آزمایشهایی برای لوله های فالوپ مسدود شده انجام می شود؟
اگر شما یک زن هستید که در تلاش برای داشتن یک نوزاد هستید، احتمالا می دانید که قسمت های زیادی از بدن شما وجود دارد که  باید درست کار کنند.
تخمدان شما هر ماه باید یک تخمک تولید کند، به نام تخمک گذاری، رحم شما باید در شکل خوب باشد و لوله های فالوپ شما باید باز باشد.
اگر هر کدام از این بخش های مهم به درستی کار نکند، ممکن است مشکلی برای باردارشدن داشته باشید.
اگر لوله های فالوپ شما مسدود شده باشند، اسپرم قادر به رسیدن به تخمک نخواهد بود و یا تخمک بارور نمی تواند به رحم برسد. لوله های مسدود شده ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد، اما بدون توجه به علت، پزشک شما آن را با یک آزمایش به نام عکس رنگی از رحم تشخیص می دهد.
هیستروسالپنگوگرافی ( عکسبرداری رنگی از رحم و لوله ها ) چیست؟
عکسبرداری رنگی از رحم (HSG) یک روش است که با استفاده از اشعه ایکس برای دیدن لوله های رحم و رحم شما. معمولا کمتر از 5 دقیقه طول می کشد و شما می توانید در همان روز به خانه برگردید.
 
جهت مشاوره با پزشکان و متخصصین مجرب و اطلاع از تعرفه و هزینه عکس رنگی رحم ،میتوانید با ما در ارتباط باشید
 
عکس رنگی رحم

زمان انجام عکسبرداری رنگی رحم

پزشک احتمالا بعد از دوره قاعدگی عکس رنگی رحم  را انجام خواهد داد، اما قبل از اینکه تخمک گذاری انجام شود، در این زمان احتمال بارداری وجود دارد.  عکسبرداری رنگی از رحم در طول نیمه اول سیکل قاعدگی احتمالا بین روزهای یک تا چهارده انجام میشود.

چگونگی آماده سازی برای عکسبرداری رنگی  رحم

آموزش و رضایت بیمار

 
موارد رضایت آگاهانه
 
نکات کلیدی که در طی رضایت آگاهانه باید مورد بررسی قرار گیرد شامل خطرات عفونت ، واکنش کنتراست ، خونریزی ، سوراخ شدن رحم ، قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی ، ریسک تئوری آسیب به یک حاملگی تشخیص داده نشده و آمبولی روغن بعد از خارج کردن یک رسانه  مبتنی بر روغن است. واکنشهای مهم کنتراست در بیمارانی که سابقه حساسیت به مواد حاجب  ید دار دارند ، شایع تر  ولی نادراست و تقریباً در 8-25٪ از موارد عود می کند. 
 سایر خطرات شناخته شده شامل سابقه آسم یا واکنش آلرژیک خارج رحمی است. هیستوری در مورد آلرژی های غذاهای دریایی هیچ ارزش پیش بینی واکنش به کنتراست ندارد. 
 مقداردوز اشعه به تخمدان ها در طول عکس رنگی رحم از 0.4t-5.5 میلی گرم متفاوت است. این با سایر روشها مانند کانولاسیون لوله فلوروسکوپی (8.5 میلی گرم) ،  باریم  انما(6.5 میلی گرم) و CT لگن (1-19 میلی گرم) مقایسه می شود.  یک راد   / دقیقه تا 10 دقیقه (100 میلی گرم در کل) به عنوان آستانه ای که در کمتراز آن نشت  بسیار کم است پیشنهاد شده است. بنابراین ، عکس رنگی رحم معمولی ایمن تلقی می شود. حتی در این صورت ، تجهیزات باید به درستی کالیبره شوند ، باید از اقدامات تکراری جلوگیری شود و مدت زمان قرار گرفتن در معرض اشعه در طی هر روش به حداقل برسد.
 پزشک ممکن است به شما بگوید که یک ساعت قبل از انجام عکس رنگی رحم  یک داروی ضد درد را  دریافت کنید. او همچنین ممکن است یک آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند. او پيش از آن درباره پيشنهادات خود با شما صحبت خواهد کرد.
شما احتمالا می توانید پس از این عمل  ( عکسبرداری رنگی از رحم ) تا خانه خودتان رانندگی کنید، اما ممکن است دوست یا یک شخصی همراه تان داشته باشید که در زمانی که شما احساس خوبی ندا رید به شما کمک کند
 
عکس رنگی رحم

 عکسبرداری رنگی از رحم چگونه انجام می شود

متخصص زنان شما این آزمایش را در دفتر یا کلینیک انجام خواهد داد. شما با  درازکشیدن روی یک تخت معاینه زیر یک تصویرگر اشعه ایکس به نام فلوروسکوپ شروع خواهید کرد. او یک اسپکولوم را به واژن  وارد می کند تا آن را باز نگه دارد و سپس دهانه رحم را پاک  می کند
بعد او یک لوله نازک به نام یک کانولا را در دهانه رحم قرار داده و به آرامی رحم را با مایع حاوی ید پر می کند.  کنتراست ید در رحم و لوله های فالوپ در  مقابل اشعه ایکس است
در نهایت دکتر شما اسپکولوم را برداشته و تصاویر را با اشعه ایکس فلورسکوپ انجام خواهد داد. مایع کنتراست، تصویری از رحم و لوله های فالوپ و نحوه حرکت مایع در داخل آنها را نشان می دهد.
پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که  به اطراف حرکت کنید تا بتواند تصاویر جانبی را بگیرد و ممکن است شما احساس ناراحتی وکرامپ داشته باشید. وقتی تصاویر کامل می شود، کانولا را برمی دارد
چند روز پس از عمل ( عکس رنگی رحم )، ممکن است برخی از لکه بینی  از واژن را داشته باشید. سرفه، سرگیجه و  ناراحتی معده نیز ممکن است داشته باشید

ملاحظات تشخیصی قبل از عکس رنگی رحم 

 
حتی با تکنیک مناسب رادیوگرافی یک پدیده غیر معمول نیست این نقایص پر شدن شامل مواردی است که در اثر هوای دمیده شده ، مخاط داخل رحمی تیکه های ریزش شده از آندومتر و خروج کنتراست ایجاد می شود
یک حباب هوایی ناخواسته می تواند برای پولیپ یا میوم اشتباه گرفته شود اما به  دلیل  تمایل به حرکت و استقرار در قسمت مستقل از حفره رحم ، خصوصاً هنگام حرکت بیمار ، مشخص می شود. 
خروج قابل توجه رنگ به داخل پلکسوس وریدی میومتر و عروق لگنی اطراف آن ممکن است در اثر فشار بیش از حد تحریک ایجاد شود که معمولاً هنگام تلاش برای غلبه بر انسداد لوله پروگزیمال یا در محل جراحی اخیر رحم ایجاد می شود.
 اکستراسیون کانالهای وریدی و لنفاوی را پر می کند و به صورت چند خط نازک در یک الگوی شبکیه ظاهر می شود که معمولاً پس از تزریق رنگ متوقف می شود  این روند باید با شروع اکستراسیون اتفاق می افتد
 
نشت دراماتیک  ماده حاجب از عروق میومتر و رحم مشاهده می شود
 
دقت تشخیصی عکس رنگی رحم به طور گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه #هیستروسکوپی برای تشخیص آسیب شناسی حفره رحمی بسیار حساس و خاص است 
هیچ استاندارد مرجع بهینه ای برای ارزیابی باز بودن لوله وجود ندارد معیار ملاک ارزیابی بازبودن لوله به طور کلی #لاپاروسکوپی با کروموتوباسیون در نظر گرفته می شود. اما این رویه دارای حساسیت ویژگی خاص و ارزش پیش بینی مثبت و منفی است.  با این وجود ، مقایسه بین عکس رنگی رحم و لاپاروسکوپی با #کروموتوباسیون شایع است و اختلافات تا 45٪ را نشان داده است
علاوه بر این ، یک متاآنالیز بزرگ هلندی حساسیت و ویژگی عکس رنگی رحم تنها 65٪ و 85٪ ، به ترتیب ، برای ارزیابی لوله فالوپ گزارش داد.  مطالعاتی که هیستروسکوپی را با عکس رنگی رحم  مقایسه کرده اند ، حساسیت و اختصاصی بودن HSG در حدود 80٪ در شناسایی صحیح آسیب شناسی حفره رحم با هر دو میزان مثبت کاذب و منفی کاذب تقریبا 10-20٪ گزارش کرده اند.
 با توجه به چنین تصاویر 
 برخی از نویسندگان از این امر حمایت كردند كه عکس رنگی رحم  به عنوان روش تشخیصی خط اول جایگزین هیستروسكوپی شود.
سال ها روش هایی برای تعیین باز بودن لوله با سونوگرافی ارائه شده است. یک محیط گرانول میکرو ذرات گالاکتوز (Echovist 200، Schering Co.) کنتراست سونوگرافی را فراهم می کند و به سرعت متابولیزه می شود. تجزیه و تحلیل 3 کارآزمایی بالینی  68.3٪ با عکس رنگی رحم موافق بود. در مقایسه با عکس رنگی رحم  ، سونوگرافی در /12/8٪ از لوله ها و انسداد کاذب در 3.9٪ انسداد کاذب نشان داد. در مقایسه با معاینه لاپاروسکوپی ، سونوگرافی 10.3٪ انسداد کاذب و 6.7٪ میزان بازبودن کاذب را نشان داد.  یک سونوگرافی متناوب حاوی از میکروسفرهای آلبومین پر از هوا نیز استفاده شده است. 
 برای تعیین  باز بودن لوله ،  همزمان تلقیح نمک طبیعی با هوا پشتیبانی شده است. در یک مطالعه ، این تکنیک 89.6٪ مشابه با عکس رنگی رحم  بود. 
 

آنتی بیوتیک ها

 
نقش مصرف آنتی بیوتیک ها در عکس رنگی رحم  بصورت استاندارد نیست. در سال 1980 ، استامپف و همكاران از بروز عفونت جدی لگنی بعد از عکس رنگی رحم  گزارش كردند كه بیشتر در خانمهایی با سابقه ناباروری یا عفونت لگنی قبلی یا فعلی یا توده adnexal اتفاق می افتد. کالج متخصصین زنان و زایمان  ، درمان تجربی را برای زنان با سابقه عفونت لگنی یا هنگامی که هیدروسالپینکس در زمان مطالعه تشخیص داده می شود ، توصیه می کند.
یک رژیم معمول و مؤثر داکسی_سایکلین است ، 100 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 5 روز. 
 موقعیت های دیگر که در آن درمان متداول است شامل مواردی است که مشکوک به انسداد لوله می شود ، انسداد غیر منتظره دیستال مشاهده می شود ، یا نشت عروقی قابل توجهی رخ می دهد.
 
بررسی كوكران در سال 2010 در مورد پروفیلاکسی از آنتی بیوتیك برای پروسیجر های  ترانس سرویکال نتیجه گیری كرد كه شواهد كافی برای توصیه یا استفاده از روتین آنتی بیوتیك ها در چنین روش هایی وجود ندارد.
 بنابراین ، پروفیلاکسی در عکس رنگی رحم  باید محدود به بیمارانی باشد که  بیشتر در معرض خطر عفونت هستند.
 

ِآنالژزیا( بی دردی)

 
متأسفانه ، بسیاری اززنان  تصور می کنند که عکس رنگی رحم یک آزمایش دردناک است. گرفتگی خفیف تا متوسط ​​شایع است اما اغلب موقت است. بدون شک ناراحتی بیمار تحت تأثیر تکنیک  ومهارت عامل انجام دهنده قرار می گیرد. درد همراه با عکس رنگی رحم  عموماً مربوط به دستکاری دهانه رحم ، فاصله حفره رحمی با تلقیح ماده کنتراست و تحریک صفاقی از رنگی است که در لگن ریخته است. ناراحتی به طور معمول در زمان تزریق رنگ تا 5 دقیقه بعد از عمل به اوج خود می رسد و بعد از آن شروع به ریزش شدید می کند ، به طوری که 30 دقیقه بعد از عمل بیشتر بیماران تسکین قابل توجهی را گزارش می کنند
زنان  تصور می کنند که عکس رنگی رحم یک آزمایش دردناک است. گرفتگی خفیف تا متوسط ​​شایع است اما اغلب موقت است. بدون شک ناراحتی بیمار تحت تأثیر تکنیک  ومهارت عامل انجام دهنده قرار می گیرد. درد همراه باعکس رنگی رحم  عموماً مربوط به دستکاری دهانه رحم ، فاصله حفره رحمی با تلقیح ماده کنتراست و تحریک صفاقی از رنگی است که در لگن ریخته است. ناراحتی به طور معمول در زمان تزریق رنگ تا 5 دقیقه بعد از عمل به اوج خود می رسد و بعد از آن شروع به ریزش شدید می کند ، به طوری که 30 دقیقه بعد از عمل بیشتر بیماران تسکین قابل توجهی را گزارش می کنند 

یک مطالعه پرسشنامه مقطعی توسط Handelzalts و همکاران نشان داد که عکس رنگی رحم  با درجه بالاتری از ترس ، اضطراب و درد نسبت به کولپوسکوپی همراه است ، در حالی که زنان در گروه عکس رنگی رحم  اضطراب پیش از انجام آن و ترس از درد را به طور قابل توجهی گزارش می دهند. دردناکتر از گروه کولپوسکوپی باشد. 

 
چندین کارآزمایی برای ارزیابی تأثیر ضد درد بر درد ناشی از عکس رنگی رحم انجام شده است. تجزیه و تحلیل متاآنالیز کوکران در سال 2010 ، تحقیقات در مورد مسکن های ضد دردهای خوراکی و اپیوئیدها و غیره و همچنین بلوک پارا سرویکال و ضد دردهای موضعی را در مورد درد گزارش شده در طی و بعد از عکس رنگی رحم بررسی کرد. هیچ مزایای کلی از هر نوع بی دردی پیشگیری کننده برای درد در طی یا حداکثر 30 دقیقه پس از عکس رنگی رحم وجود ندارد ، اما بی دردی موضعی (10 میلی لیتر از 1٪ لیدوکائین قبل از کنتراست در حفره رحم تزریق می شود) ممکن است باعث کاهش  درد تاخیری شود. 
 
 یک مطالعه دوسوکور ، تصادفی آرناو و همكاران به منظور بررسی اثربخشی 5٪ لیدوكائین / پریلوكائین 25 میلی گرم /گرم كرم   درون دهانه رحم جهت كاهش درد در حین  هیستروسالپوگرافی ، انجام دادند. 100 بیمار پی در پی که قرار بود تحت عمل هیستروسالپینوگرافی قرار بگیرند ، به طور تصادفی برای دریافت 3 میلی لیتر کرم لیدوکائین-پیلوکائین یا 3 میلی لیتر دارونما ، که بصورت endocervically و exocervally ده دقیقه قبل از هیستروسالپنگوگرافی استفاده شد ، انجام گرفت. شدت درد بیماران در شروع مطالعه (استفاده از اسپكولوم) پس از استفاده از پوزی تناکلوم و كانول بر روی دهانه رحم  ، هنگام كشش دهانه رحم و بعد از تزریق  كنتراست با استفاده از مقیاس آنالوگ دیداری 10 سانتی متر بلافاصله پس از عمل اندازه گیری شد. دردناک ترین مرحله نیز مشخص شد. مقیاس آنالوگ تصویری دوباره در یک بازدید پیگیری 1 ماهه اجرا شد. برای هر دو گروه تزریق  کنتراست دردناکترین مرحله هیستروسالپینوگرافی بود. هیچ تفاوتی بین گروه ها که در این مرحله ، یافت نشد. در مقايسه مقياس درد بعد از استفاده از تناکلوم و كانول و بعد از كشش دهانه رحم ، در گروه تحت درمان با كرم ليدوكائين-پرولوكائين نسبت به گروه دريافت كننده دارونما ، درد كمتري مشاهده شد. محققان نتیجه گیری کردند که کاربردن موضعی داخلی وخاجی دهانه رحم از کرم لیدوکائین-پریلوکائین 10 دقیقه قبل از انجام هیستروسالپنگوگرافی به طرز چشمگیری در هنگام دستکاری دهانه رحم با تناکولوم و کانول  در هنگام کشش دهانه رحم درد را کاهش می دهد. 
این درد در هنگام تزریق کنتراست ، که دردناکترین مرحله عمل بود ، کاهش نمی یابد
 
 

خطرات عکس رنگی از رحم چیست؟

عکس رنگی از رحم (HSG) نسبتا ایمن است، اما تمام مراحل با خطرات مواجه هستند. اگر واکنش حساسیتی به مواد درون مایع دارید، ممکن است دچار مشکل شوید. عفونت لگن یا آسیب به رحم نیز ممکن است ایجاد شود.  اگر دچار علائم زیر در هنگام عمل( عکس رنگی رحم ) شده اید،بلا فاصله با پزشک خود تماس بگیرید:
ترشح واژن که بوی ناخوشایند را می دهد درد و یا گرفتگی عضلانی در شکم شما، استفراغ ، خونریزی شدید، تب .
یک رادیولوژیست به تصاویر اشعه ایکس نگاه خواهد کرد و یک گزارش از عکسبرداری رنگی از رحم برای دکتر شما ارسال می کند. دکتر شما در مورد نتایج با شما صحبت خواهد کرد و  برای شماتوضیح می دهد که آیا آزمایش های بیشتری لازم است یا خیر.
اگر این گزارش نشان می دهد که لوله های فالوپ شما مسدود شده اند، ممکن است به یک روش به نام لاپاراسکوپی نیاز داشته باشید. این  عمل به پزشک اجازه می دهد که به طور مستقیم در لوله های فالوپ را ببیند. او همچنین ممکن است لقاح آزمایشگاهی یا IVF را توصیه کند. پزشک  با شما در مورد گزینه های موجود با شما صحبت خواهد کرد و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما مناسب است.
 

زمان عکس رنگی از رحم

بهترین زمان برای انجام عکس رنگی چه زمانی از سیکل هست؟؟

‌هیستروسالپنگوگرافی(عکس رنگی رحم)
یک نوع بررسی رادیوگرافی رحم و لوله های رحمی است که برای یافتن علت نازایی بکار می رود. در این روش شکل و ساختمان رحم - باز بودن لوله های رحمی و هر گونه چسبندگی داخل حفره لگن بررسی می شود.
 
همچنین در سقطهای مکرر ناشی از ابنورمالیته مادرزادی رحمی و برای اثبات وجود و شدت این ابنورمالیته ها از این روش استفاده می شود: مانند توده های توموری - چسبندگی - میوم فیبروئید رحمی
از هیستروسالپنگوگرافی برای بررسی بازبودن لوله های رحمی استفاده می شود .
 
زمان انجام عکس رنگی رحم بهتر است یک هفته بعد از شروع عادت ماهیانه اما قبل از زمان تخمک گذاری انجام شود تا مطمئن شویم خانم باردار نیست (بین روز ۹ تا روز ۱۱ سیکل قاعدگی). اگر خانمی بیماری التهابی لگن داشته باشد نباید عکسبرداری رنگی از رحم را انجام دهد. بهتر است شب قبل از داروی ملین استفاده شود تا روده تخلیه شود.قبل از انجام روش به بیمار مسکن بدهیم و از قبل تا بعد از اقدام آنتی بیوتیک مناسب تجویز شود. در مورد سابقه حساسیت دارویی از بیمار پرسیده شود .
 

روش انجام عکسبرداری رنگی رحم

روش انجام عکسبرداری رنگی رحم بیمار روی تخت معاینه می خوابد و پاهایش روی رکاب قرار می گیرد . یک اسپکولوم در واژن قرار داده می شود و دهانه رحم تمیز می شود و یک کاتتر از دهانه رحم عبور داده می شود . سپس اسپکولوم خارج می شود.محلول مخصوص از طریق کاتتر تزریق می شود تا وارد رحم - لوله رحم و حفره لگن شود و در مراحل متعدد عکس گرفته می شود . در تعدادی موارد که ابنورمالیته وجود دارد باید یک عکس تاخیری بعد از ۳۰ دقیقه گرفته شود.
 
طی انجام روش مقداری ناراحتی در زیر شکم احساس می شود ما زیاد طول نمی کشد . ممکن است تا چند روز بعد لکه بینی مشاهده شود که نرمال می باشد.
 

محدودیت های روش عکس رنگی رحم

در این روش فقط داخل رحم یا لوله های رحمی دیده شود اما ابنورمالیته تخمدانی - دیواره رحم - و ساختمانهای دیگر لگنی باید با روشهایی مثل MRI یا سونوگرافی تشخیص داده میشود
 
‌enlightened تجهیزات و روش کار
تجهیزاتی که معمولا" برای این روش استفاده  می شود، شامل  یک تخت رادیوگرافیک ، یک تیوب اشعه ی X و یک  مونیتور شبیه تلویزیون  است که در اتاق  قرار می گیرد .
 
در عکس زیر کاتترهایی که  داخل دهانه رحم تعبیه می شوند تا ماده حاجب تزریق شود را مشاهده می کنید :
 
عکس رنگی رحم معمولا به صورت  سرپائی (غیر بستری)  انجام میشود . بیمار برروی پشت روی تخت می خوابد  و زانوهایش را خم کرده و پاهایش بوسیله ی رکاب ، در بالا نگه داشته میشود .
 
اسپکولوم بداخل واژن تعبیه شده و سرویکس (دهانه رحم)  تمیز شده و سپس یک کاتتر به داخل سرویکس تعبیه میشود .بعد اسپکولوم خارج شده و بیمار بدقت تحت  تزریق ماده حاجب  قرار گرفته ، سپس ماده ی  حاجب  از طریق کاتترشروع به پر کردن حفره رحمی ، لوله های فالوپ و... کرده  و تصاویر فلورسکوپی برداشته میشود . در برخی موارد اگر با ناهنجاریهای مشخصی برخورد کردید از بیمار خواسته میشود استراحت کرده و تا 30 دقیقه منتظریماند تا عکسهای بعدی  ممکن نیز گرفته شود .این تصاویر تاخیری ممکن است سرنخهایی در جهت وضعیت پزشکی بیمار ارائه دهند که تصاویر اصلی که با ماده ی حاجب برداشته شده اند ، این سرنخ ها را نشان ندهند.
 
زمانی که تزریق ماده حاجب به اتمام رسید ، کاتتر خارج شده و به مریض اجازه  بلند شدن از روی تخت داده میشود. ممکن است از شما خواسته شود تا زمان تائید اتمام  امتحان توسط رادیولوژیست  ، منتظر بمانید.
 
هیستروسالپینکوگرافی (عکس رنگی رحم) معمولا"حدود 30 دقیقه طول میکشد .
 
گرفتن عکس رنگی رحم  معمولا با درد خفیفی  همراه است و ممکن است ناراحتی جزئی  در ناحیه شکم در اثر جاگذاری کاتتر و تزریق ماده حاجب  ایجاد شود ولی این درد مدت زیادی طول نخواهد کشید .ممکن است همچنین ناراحتی جزئی در ناحیه ی پریتونئوم (سبب درد منتشر در نواحی پائین شکم )و این درد کوتاه مدت بوده و  زمان زیادی طول نخواهد کشید .
 
بیشتر زنان به مدت چندین روز بعد از انجام عکس رنگی رحم ، لکه بینی دارند که این امر طبیعی است.
 

آمادگی های لازم برای عکس رنگی رحم

برای  اطمینان از اینکه حامله نیستید ،  بهتر است  انجام عکس رنگی رحم ، یک هفته بعد  از شروع عادت ماهانه و قبل ازروزهای تخمک گذاری انجام شود . در سیکلی که قرار است عکس رنگی رحم انجام شود ، نزدیکی های " محافظت شده " داشته باشید .
این  روش نباید زمانیکه  عفونت فعال دارید انجام شود . اگر شما مبتلا به عفونت  مزمن لگنی و بیماری مسری  جنسی درمان نشده در زمان انجام عکس رنگی رحم هستید به تکنولوژیست یا پزشک اطلاع دهید .قبل از انجام کار ،  ممکن است از شما خواسته شود به منظور تخلیه روده هایتان از یک داروی  مسهل استفاده کنید  ،طوریکه رحم و ساختمانهای اطراف آن بخوبی دیده شوند .
قبل از انجام عکس رنگی رحم ، ممکن است  به شما یک مسکن ملایم  و یا داروی  بدون نسخه  برای کاهش  ناراحتی های خفیف  شما داده شود .بعضی  از پزشکان یک آنتی بیوتیک قبل و بعد از امتحان تجویز میکنند .
چنانکه  شما از داروی  خاصی استفاده می کنید و یا هر نوع حساسیت (مخصوصا"حساسیت به ماده ی حاجب یددار)دارید به پزشک خود اطلاع دهید .
همچنین  درباره ی  بیماریهای اخیرتان یا دیگر موارد پزشکی تان  پزشک خو د  را آگاه سازید .
ممکن است از شما خواسته شود یک قسمت و یا تمامی لباسهایتان را در آورده و در طول انجام عکس رنگی ،  یک گان مخصوص  بپوشید .
شما باید  جواهرات ، عینک ، و یا هر گونه وسایل فلزی  دیگرتان  را در آورید چون اینها ممکن است باعث تداخل در کار تصویر برداری اشعه X شود .

مزایای عکس رنگی رحم

1)هیستروسالپنکوگرافی یک روش  تشخیصی و درمانی ،  با عوارض اندک است .
2)هیستروسالپنکوگرافی یک روشی است که اطلاعات با ارزشی  در جهت انواع ناهنجاریهایی که سبب ناباروری یا مشکلاتی در زمینه عدم تکامل جنین بوجود  می آید ، میدهد.
3)هیستروسالپنکوگرافی بعضی اوقات لوله های فالوپ  مسدود شده  را باز کرده و به بیمار امکان حامله شدن را میدهد .
4)بعد از یک امتحان هیستروسالپنکوگرافی هیچ تشعشعی در بدن باقی نمی ماند .

هشدارها درباره عکس رنگی از رحم

1)تشعشع موثر در این روش امتحان در حدود یک میلی سیورت است که برابر با همان مقدارتشعشعی است که یک شخص معمولی در مدت 4 ماه از طرق معمولی دریافت میکند .
2)در وضعیتهای  التهاب مزمن ، عفونت لگنی یا بیماری مسری جنسی  درمان نشده  اطمینان حاصل کنید وضعیتتان را قبل از امتحان (برای جلوگیری از بدتر شدن عفونت )به پزشک  یا تکنولوژیست اطلاع داده اید.
3)زنان باید همیشه هرگونه احتمال حاملگی شان را به پزشک یا تکنولوژیست اطلاع دهید

منابع :

www.webmd.com

www.emedicine.medscape.com

ترجمه : راضیه فرقانی

 
پیشنهاد میشود مقاله تغییرات خوش خیم دهانه رحم را نیز مطالعه بفرمایید
 
 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

نینوش رحمانی
نینوش رحمانی
29 فروردين, 1398 ساعت 10:57

بعد از5/1 سال دوندگی باردار شدم، حاملگیم خارج از رحم شد دکتر برام عکس رنگی رحم نوشت که از 2 ماه پیش به خاطر درد و شایدم ترس، نرفتم عکس رنگی رحم انجام بدم. روز چندم پریودم باید مراجعه کنم؟ هزینه اش چقدره؟ چقدر مهمه؟ ممنون از مطالب سایت نوین ماما

ملیکا نظری
ملیکا نظری
3 فروردين, 1398 ساعت 13:00

هترین زمان ممکن واسه انداختن عکس رنگی رحم کی هست؟ با تشکر از نوین ماما لطفا پاسخ بدید

سایه
سایه
23 اسفند, 1397 ساعت 13:04

چطور باید واسه تفسیر عکس رنگی مراجعه کنم؟ تلگرام دارید من بفرستم تفسیر رو بپرسم؟ ممنون میشم زودتر پاسخ بدید

29 بهمن, 1397 ساعت 19:14

تفسیر من رو میشه برام بنویسید؟ در کلیشه کنترل هر دو لوله باز و ماده حاجب به مقدار زیاد توسط لوله ها وارد حفره لگن گردیده است . در Postdrainage Film ماده حاجب لوکالیزه در قسمت سانترال حفره لگن و پیچیدگی لوله ها و اطراف Ovarian Fossa نمایان است.

10 فروردين, 1398 ساعت 13:18

یه عده ای میگن درد داره عکس رنگی؟ شما گفتید درد نداره. واقعا چیکار کنم ؟