سندرم بهجت (BS) در بارداری

سندرم بهجت (BS) در بارداری

17 آذر 1399

سندرم بهجت (BS) در بارداری

یک بیماری التهابی سیستمیک است که با زخم های دهان و دستگاه تناسلی التهاب چشم و آرتروز مشخص می شود ، معمولاً در دهه های سوم و چهارم زندگی بروز می کند ودر بارداری نادر است.وقایع خانوادگی 3-7 گزارش شده است اما غیر معمول است و اتیولوژی سندرم نامشخص است. فرضیه ای که به طور گسترده برگزار می شود ، پاسخ التهابی نامناسب است که توسط یک عامل عفونی در یک میزبان حساس به ژنتیک ایجاد می شود

تاثیر بارداری بر روند بیماری سندروم بهجت

در اکثر حاملگی های مبتلا ، هیچ تأثیر منفی بر روند سندرم وجود ندارد ، ممکن است حاملگی گاهی اوقات آن را بهبود بخشد. این ممکن است به دلیل تغییرات کلیدی هورمونی و ایمنی در حین بارداری طبیعی رخ میدهد.

در یک مطالعه بزرگ مورد کنترل شده از BS در بارداری، 70٪ از زنان بهبودی یافتند. یک سوم باقیمانده یا تشدید بیماری را تجربه کردند (16٪) یا تغییری در وضعیت آنها (14٪) را نشان نداد. بعلاوه ، به نظر می رسد دوره قبل از زایمان BS پس از زایمان ادامه داشته باشد ، در حالی که 61٪ در بهبودی باقی مانده و 17٪ دچار شعله ور شده اند.

زخم دستگاه تناسلی ممکن است در دوران بارداری تشدید شود اما ضرورتی برای زایمان سزارین نیست، تشدید زخم های دستگاه تناسلی را می توان با افزایش عروق و پرفشاری خون در بافت های اطراف پرینه و ولو توضیح داد.افراد مبتلا ممکن است یک واسکولوپاتی گسترده و اختلال عملکرد اندوتلیال همراه با تغییرات کمی و کیفی بالقوه در عوامل کلیدی هموستاتیک ایجاد کنند. ترومبوز وریدی عمقی و سطحی - که بر رگهای بدن تأثیر می گذارد. آنوریسم شریانی - به دلیل التهاب عروقی ؛ واسکولیت ریه

آمبولی ریوی در مقایسه با ترومبوز وریدی درجا غیرمتعارف غیرمعمول است ، احتمالاً به این دلیل که ترومبوز در BS ناشی از ترومبوفلبیت است و لخته تمایل به اتصال به دیواره رگ دارد و احتمال آمبولی را کمتر می کند.

در BS ، زایمان طبیعی در موعد مقرر هدف است و به نظر می رسد نتیجه معمول باشد.

سندروم بهجت

میزان عوارض سقط 18٪ در مقابل 7٪ و میزان سزارین 15٪ در مقابل 5٪ بود . این گزارش میزان شیوع سقط را افزایش داده است که ممکن است به دلیل روند التهابی ناشی از آبشار انعقادی و یا آنتی بادی های ضد اندوتلیال باشد.

علاوه بر این ، این مطالعه افزایش های کوچک اما قابل توجهی در میزان دیابت بارداری و فشار خون بالا و همچنین افزایش در میزان عفونت ، پارگی زودرس غشاها و نارس را نشان داد.

به ندرت در حاملگی های پیچیده توسط BS ممکن است محدودیت رشد جنین ، درگیری شریانی جنین ، درگیری مستقیم جفت یا BS نوزاد گذرا وجود داشته باشد. BS نوزادان نادر است اما ممکن است باعث زخم دهان و دستگاه تناسلی در نوزاد و همچنین تغییرات پوستی شود. ضایعات مخاطی و پوستی BS نوزادان غالباً خصوصیات مشابه مادر را نشان می دهد و تا شش تا هشت هفته پس از زایمان ادامه می یابد.

علائم سندروم بهجت

درمان سندرم بهجت

سوکرالفات موضعی، استروئیدهای موضعی در زخم های تناسلی (خطر آتروفی پوست در طولانی مدت) در بارداری بی خطر هستند.

دهان شویه ها در زخم های دهانی

التهاب خفیف چشم با قطره های چشم تروپیکامید و کورتیکواستروئید کنترل کرد.

پردنیزولون، آزاتیوپرین نیز بی خطر است. سیکلوسپورین ، تاکرولیموس و پردنیزولون ، اگر چه برای رشد جنین مضر نیست ، اما خطر دیابت حاملگی و فشار خون بالا در افراد مستعد ژنتیکی و این عوارض باید بررسی شود. در خارج از بارداری ، کلشی سین عصاره گیاهی ممکن است در درمان برخی از زنان زن مبتلا به زخم دستگاه تناسلی ، اریتم ندوزوم و آرتروز موثر باشد.

داروی تالیدومید،مایکوفنولات و متوتروکسات به علل تراتوژنیک بودن آنها منع مصرف دارد

شیردهی در سندروم بهجت

شیردهی به شدت حمایت میشود و منعی ندارو،آزاتیوپرین ترشح در شیر ندارد اما شواهدی از ترشح تاکرولیموس در دست است

منبع: www.ncbi.nlm.nih.gov

ترجمه: مریم سادات معصوم زاده

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما

شهناز جهانی فرد
شهناز جهانی فرد
18 آذر, 1399 ساعت 20:09

پست بسیار خوبی بود .زیرا این بیمازی اتوایمیون بعد ازAls (امیوتروفیک لترال اسکلروزیس ) در رتبه دوم قرار گرفته و متاسفانه اگاهی عموم در این مورد بسیار کم است این پست را یکی از کانالهای مامایی دیدم وخوشحال شدم که پست فوروارد شده جهت اطلالات همکاران ..سپاس