تاثیر نارسایی زودرس تخمدان بر عملکرد جنسی زنان

تاثیر نارسایی زودرس تخمدان بر عملکرد جنسی زنان

8 آبان, 1399

تاثیر نارسایی زودرس تخمدان بر عملکرد جنسی زنان

(Consequences of premature ovarian insufficiency on women’s sexual health)

 

 نارسایی زودرس تخمدان (POI) با آمنوره و کاهش سطح سرمی استروژن ها همراه با افزایش غلظت گنادوتروپین های سرمی قبل از سن 40 سالگی تعریف می شود. بیمارانی که از POI رنج می برند با قاعدگی نامنظم ، یا آمنوره اولیه ثانویه یا (کمتر شایع) و ناباروری مواجه هستند.

 اختلال در عملکرد جنسی یک مشکل شایع در زنان مبتلا به POI است.

تاثیرات منفی 

 بیماران POI به دلیل خشکی واژن و کاهش تحریک جنسی از درد دستگاه تناسلی رنج می برند. علاوه بر این، بیماران افزایش اضطراب، خلق افسرده و تعاملات مختل با همسالان خود را گزارش می دهند که منجر به احساس کمتر زنانگی و کاهش عزت نفس می شود. علاوه بر این ، آنها در مقایسه با گروه کنترل همسان، بهزیستی جسمی و روانی را کاهش داده اند.

تخمین زده می شود که عدم تعادل هورمونی مرتبط با POI بر هویت جنسی ، عملکرد جنسی و روابط جنسی زنان تأثیر می گذارد. 

کاهش غلظت استروژن ها و آندروژن ها منجر به کاهش میل و برانگیختگی ، خشکی واژن ، مشکلات دستیابی به ارگاسم و رابطه جنسی دردناک میشود. 

هیپوستروژنیسم به کاهش پاسخ کلیتوریس، اختلال در واکنش دیواره های واژن و همچنین کاهش انقباضات واژن کمک می کند. علاوه بر این، اختلال در روانکاری و آتروفی واژن منجر به ،دیس پارونی و جراحات ناشی از مقاربت جنسی می شود.

  مطالعه ای بر روی 81 زن مبتلابه POI تخمین زده است که بیمارانی که از POI رنج می برند ، به طور قابل توجهی تخیلات جنسی کمتری دارند و در مقایسه با گروه کنترل ، کمتر خودارضایی می کنند.  همراه با افزایش درد دستگاه تناسلی و کاهش تحریک جنسی بودند. با این وجود ، تمایل به تماس جنسی و دفعات تماس با شریک زندگی آنها تحت تاثیر قرار نگرفت.

نکته مهم:میل تنها دامنه ای بود که در آن امتیازات به طور قابل توجهی کاهش نیافته بود.

مطالعه دیگر

در تجزیه و تحلیل دامنه ها، تنها دامنه ای که از نظر آماری تفاوت معناداری بین دو گروه یافت نشد میل بود. برای حوزه های تحریک، روانکاوی، ارگاسم، رضایت و درد، نمرات در گروه زنان مبتلا به POF در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی پایین تر بود. در گروه POF احتمال بروز اختلال عملکرد جنسی در زن را 2.8 برابر افزایش می دهد (OR = 2.78 ، IC 1.29 تا 5.98 ، P <0.05). زنان مبتلا به POF شیوع بالاتری از اختلال عملکرد جنسی در مقایسه با زنانی که عملکرد طبیعی غدد جنسی دارند و مشکلات بیشتری در رابطه با رضایت ، لوبریکیشن، ارگاسم ، درد و تحریک دارند. با این حال، هیچ تفاوتی بین دو گروه از نظر میل وجود ندارد

در مورد یائسگی ناشی از جراحی توسط  Dennerstein و همکاران مشخص شد که یائسگی ناگهانی زودرس ناشی از هیسترکتومی و اوئوفرکتومی دو طرفه با شیوع بیشتر اختلال میل جنسی بیش فعالی (#HSDD) همراه است. آنها دریافتند که این زنان از میل جنسی کمتری رنج می برند.

اندروژن ها در نارسایی زودرس تخمدان

 کاملاً ثابت شده است که بیماران POI به دلیل آتروفی قشر تخمدان از کمبود آندروژن رنج می برند، اما بیشتر مطالعات غلظت #تستوسترون آزاد و آندروستندیون آزاد را در بیماران مبتلا به POI در مقایسه با گروه کنترل نشان داده اند

 زنانی که در سن جوانی تحت عمل اوفرکتومی قرار گرفتند ، به دلیل تولید ناکافی آندروژن تخمدان ، به طور مشابه هیپواندروژنیک می شوند ، تجزیه و تحلیل آماری تنها تأثیر اندکی از آندروژن ها بر میل و دفعات تماس جنسی را نشان داد.

راهکارهای درمانی

رفتار اصلاح شیوه زندگی و ترک سیگار مهم است اما معمولاً در درمان اختلال جنسی در بیماران POI  مولفه ی  ناکافی است. 

علاوه بر این ، مرطوب کننده های واژن ، روان کننده های پایه آب یا سیلیکون و ورزش های عضلانی کف لگن نیز می توانند مفید باشند ، به ویژه در رفع خشکی واژن و دیس پارونی این موارد فقط تسکین موقتی را ایجاد می کنند  درمان جایگزینی هورمون سیستمیک اساس اولیه درمان POI است. 

 

 مطالعات اخیر نشان میدهند که #HRT در بازگرداندن کافی عملکرد جنسی ناکارآمد است. HRT سیستمیک نیز در بازیابی تغذیه کافی مخاط کافی نبود. با این وجود مشخص شد که استرادیول همراه با نورتیسترون و استروژن کونژوگه بعلاوه استات مدروکسی پروژسترون ، فلور واژن را به میزان کافی در سطوح مشاهده شده در کنترلهای سالم ترمیم می کند.

 

ترجمه:مریم سادات معصوم زاده 

www.researchgate.net

www.ncbi.nlm.nih.gov/

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما