کرم موضعی ایمیکیمود

کرم موضعی ایمیکیمود

26 شهريور, 1399
کرم موضعی ایمیکیمود
 توسط Drugs.com بررسی شده است. آخرین بروزرسانی: تاریخ 25 مه سال 2020
 
 
Cream (Aldara) MedFacts
کرم(Imiquimod (Aldara
نام عمومی: (Imiquimod Cream (Aldara) (i mi KWI mod
نام تجاری: Aldara
 
گروه دارویی- درمانی:
آگونیست رسپتور تی ال آر (toll-like receptor) نوع هفت - اصلاح کننده پاسخ ایمنی
 
طبقه بندی در بارداری:
گروه C
 
اشکال دارویی:
کرم موضعی: 5%
 
ایمی کیمود یک تنظیم کننده پاسخ ایمنی می باشد و اثر ضد ویروسی مستقیم ندارد بلکه باعث تحریک سیتوکین هایی مانند اینترفرون آلفا می شود و از این طریق با ویروس مقابله می کند. کرم موضعی ایمی کیمود یا آلدارا (آلدارا اسم تجاری معروف ایمی کیمود می باشد) در درمان زگیل بخصوص زگیل های تناسلی و ضایعات پوستی سرطانی استفاده می شود. از جمله رایج ترین عوارض کرم آلدارا یا ایمی کیمود عوارض پوستی مانند پوسته پوسته شدن، راش و ادم پوستی و واکنش های حساسیتی است. معمولا برای درمان زگیل از کرم ایمی کیمود همزمان با درمان های دیگر استفاده می شود. 
 
موارد استفاده از کرم Imiquimod:
 1. برای درمان زگیل تناسلی 
 2. برای معالجه زگیل های اطراف پریال 
 3. برای درمان پوست آسیب دیده از آفتاب و برخی سرطان های پوست 
 
قبل از استفاده از کرم Imiquimod ، چه چیزی باید به پزشک خود بگویم؟
اگر به کرم ایمیکویمود (آلدارا) حساسیت دارید ؛ هر قسمت از کرم imiquimod (aldara ؛ یا سایر داروها، غذاها یا مواد دیگر. در مورد آلرژی و علائمی که به شما نشان داده شده به پزشک خود بگویید.
اگر پوست شما از مراقبت های دیگر یا جراحی بهبود نیافته است.
اگر از داروی دیگری استفاده می کنید که داروی مشابه آن را دارد.
این لیستی از تمام داروها یا مشکلات سلامتی نیست که با کرم imiquimod (aldara) تداخل می کنند.
 
در مورد تمام داروهای خود (تجویز یا OTC ، محصولات طبیعی ، ویتامین ها) و مشکلات سلامتی به پزشک و داروساز خود بگویید. شما باید اطمینان حاصل کنید که استفاده از کرم imiquimod (آلدارا) با تمام داروها و مشکلات سلامتی برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک، دوز دارو را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.
 
اکتینیک کراتوز
 
بالغین: دو بار در هفته قبل از خواب لایه نازک کرم 5 درصد ایمی کیمود باید در نواحی تحت درمان استعمال شود. دوره درمان کامل 16 هفته می باشد.
 
کارسینوم سلول بازال
 
بالغین:
5 بار در هفته قبل از خواب کرم 5 درصد ایمی کیمود را به مدت شش هفته روی تومور هدف استفاده کنید. کرم باید به حد کافی ناحیه تحت درمان را پوشش دهد(ممکن است یک سانتی متر حاشیه اطراف تومور نیز پوشیده شود). کرم ایمی کیمود باید تا جایی مالیده شود که ناپدید گردد. کرم ایمی کیمود باید به مدت 8 ساعت باقی بماند و سپس با استفاده از آب و شوینده ای ملایم از روی پوست پاک شود.
 
زگیل های تناسلی
افراد بالای 12  سال:
کرم 5 درصد ایمی کیمود سه بار در هفته قبل از خواب روی زگیل های تناسلی مالیده می شود. باید لایه نازکی از ایمی کیمود روی ناحیه زگیل مالیده شود تا جایی که کرم ناپدید شود. کرم ایمی کیمود باید 6 تا 10 ساعت روی موضع باقی بماند و سپس با استفاده از شوینده ملایم و آب از روی پوست پاک شود. درمان با ایمی کیمود باید تا جایی ادامه پیدا کند که ظرف ماکزیمم شش هفته زگیل از روی پوست پاک شود.
 
مکانیسم اثر:
ایمی کیمود از طریق تحریک پاسخ های ایمنی اکتسابی و ذاتی و به دنبال آپاپتوز بافت بیمار منجر به نفوذ سلول های التهابی به ناحیه تحت درمان می شود. ایمی کیمود فعالیت آنتی ویروس مستقیم ندارد. ایمی کیمود بر روی موش چندین سایتوکاین، اینترفرون آلفا و ژن های مربوط به اینترفون آلفا را القا می کند. ایمی کیمود هم چنین بیان اینترلوکین شش، هشت و فاکتور نکروز آلفا را القا می کند.
 
در درمان کارسینوم سلول بازال ایمی کیمود به عنوان آگونیست رسپتور تی ال آر نوع هفت عمل می کند و تصور بر این است که تاثیر آنتی توموری ایمی کیمود از طریق اصلاح پاسخ ایمنی و تحریک آپاپتوز در سلول های کارسینوم بازال می باشد. در درمان کارسینوم سلول بازال ایمی کیمود نفوذ لنفوسیت ها، سلول های دندریت و ماکروفاژ ها را به ضایعات تومور افزایش می دهد.
 
_________________________________________________________
 
 
فارماکوکینتیک:
 جذب پوستی کرم ایمی کیمود در مطالعه ای که روی 6 مورد سالم که یک تک دوز موضعی (5 میلی گرم) از این کرم را دریافت کرده بودند حداقل بود.
 
کمتر از 9 درصد از دوز مصرف شده ایمی کیمود در ادرار و مدفوع به دنبال مصرف موضعی دفع می شود.
 
نکات با اهمیت:
نام تجاری معروف ایمی کیمود، آلدارا Aldara است بنابراین ممکن است در نسخه پزشک به جای ایمی کیمود، کرم آلدارا نوشته شود.
 
بدنبال مصرف کرم ایمی کیمود برای زگیل های تناسلی زنان ممکن است واکنش التهابی شدید در ناحیه تناسلی خانم ها ایجاد شود که می تواند منجر به تورم شدید ولو گردد که نتیجه آن احتباس ادراری خواهد بود. در صورت تورم شدید ولو مصرف ایمی کیمود باید قطع شود.
 
شایع ترین عوارض کرم آلدارا یا کرم ایمی کیمود عوارض پوستی و واکنش های حساسیتی و آلرژیک در ناحیه مصرف کرم می باشد. بدنبال مصرف کرم آلدارا عوارض پوستی خفیف مانند پوسته پوسته شدن، اریتم و ادم پوستی معمول می باشد اما در صورت عوارض پوستی شدیدتر باید سریعا کرم را با آب ولرم و صابون شست.
 
مصرف کرم ایمی کیمود باعث تضعیف پرده واژینال و کاندوم می شود. لذا از مصرف کرم ایمی کیمود در صورت باکره بودن یا استفاده از کاندوم خودداری نمائید.
 
موارد منع مصرف:
حساسیت شدید به دارو
 
موارد احتیاط:
 1. تضعیف سیستم ایمنی
 2. ابتلا به بیماری های خود ایمنی (مانند لوپوس، روماتوئید آرترتیت)
 3. عفونت ویروسی پاپیلومای انسانی
 4. کودکان زیر 12 سال
 
تداخلات دارویی:
 1. مصرف همزمان ایمی کیمود با Abiraterone غلظت سرمی ایمی کیمود را افزایش می دهد
 2. Acetyldigitoxin می تواند فعالیت کاردیوتوکسیک ایمی کیمود را کاهش دهد.
 3. در مصرف همزمان ایمی کیمود با آمیدورن متابولیسم ایمی کیمود کاهش می یابد.
 4. مصرف همزمان با Aprepitant غلظت سرمی امی کیمود می تواند افزایش یابد.
 5.  مصرف همزمان با Atazanavir متابولیسم ایمی کیمود می تواند کاهش یابد.
 6. مصرف همزمان با آزیترومایسین متابولیسم ایمی کیمود می تواند کاهش یابد.
 7. مصرف همزمان با بکساروتن غلظت سرمی ایمی کیمود می تواند کاهش یابد.
 
عوارض جانبی:
هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر، ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.
 
از جمله عوارض جانبی کرم ایمی کیمود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
Derm: تاول روی پوست، درد، قرمزی، راش، خارش در ناحیه تناسلی
 
Other: کرامپ های شکمی، درد مفاصل، خستگی غیر معمول، علائم شبه ر
 
داده ای مبنی بر توزیع ایمی کیمود در شیر انسان وجود ندارد. مصرف ایمی کیمود در دوران شیردهی باید با احتیاط باشد
هشدار ها در مورد مصرف کرم موضعی ایمیکیمود در بارداری
 
مطالعات حیوانی شواهدی از اثرات نامطلوب جنین در دوزهای خوراکی را نشان داده است که همچنین باعث سمیت مادر می شود. هیچ داده کنترل شده ای در بارداری بشر وجود ندارد.
 
AU TGA 
حاملگی گروه B1: داروهایی که فقط تعداد محدودی از زنان باردار و زنان در سنین باروری مصرف کرده اند ، بدون اینکه در تعداد دفعات بدشکلی یا سایر اثرات مضر مستقیم یا غیرمستقیم بر روی جنین انسان مشاهده شده باشد. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات شواهدی از افزایش آسیب جنین را نشان نداده است.
 
 FDA
 در ایالات متحده گروه C در بارداری: مطالعات تولید مثل حیوانات تأثیر نامطلوبی بر روی جنین نشان داده است و هیچ مطالعه کافی و کنترل شده ای روی انسان وجود ندارد ، اما مزایای بالقوه ممکن است مصرف دارو را در زنان باردار با وجود خطرات احتمالی تضمین کند.
 
با احتیاط استفاده کنید سود باید بیش از خطر باشد.
-با توجه به برخی مقالات: استفاده از آن توصیه نمی شود.
 
گروه بارداری AU TGA: B1
گروه حاملگی FDA آمریکا: C
 
هشدارهای کرم موضعی ایمیکیمود برای شیردهی
احتیاط توصیه می شود.
-با توجه به برخی مقالات: استفاده از آن توصیه نمی شود.
 
از طریق شیر انسان دفع می شود: ناشناخته است
دفع شده در شیر حیوانات: ناشناخته
 
در مطالعات حیوانی با موشهای تحت درمان با این دارو در حین بارداری و شیردهی در دوزهای حداکثر 8 برابر حداکثر دوز انسانی بر اساس میلی گرم بر متر مربع هیچگونه عوارض جانبی مشاهده نشد.
 
منبع : Drug.con
نوشته وگردآوری مطالب : راضیه فرقانی

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما