مصرف ماری جوانا در دوران بارداری و شیردهی

مصرف ماری جوانا در دوران بارداری و شیردهی

12 شهريور 1399

مصرف ماری جوانا 

مصرف ماری جوانا در دوران بارداری می تواند برای سلامتی کودک شما مضر باشد. مواد شیمیایی موجود در ماری جوانا (به ویژه تتراهیدروکانابینول یا THC) از طریق سیستم شما به کودک شما منتقل می شود و می تواند به رشد کودک شما آسیب برساند. 

اگرچه برای درک بهتر تأثیر ماری جوانا در شما و کودک در دوران بارداری تحقیقات بیشتری لازم است ، اما توصیه می شود زنان باردار از ماری جوانا استفاده نکنند.

اثرات احتمالی سلامتی استفاده از ماری جوانا 

برخی تحقیقات نشان می دهد که استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری می تواند باعث ایجاد مشکلات سلامتی در نوزادان شود - از جمله وزن کم هنگام تولد. 

تنفس دود ماری جوانا همچنین می تواند برای شما و کودک شما مضر باشد. دود ماری جوانا دارای بسیاری از مواد شیمیایی مشابه دود توتون است و ممکن است احتمال بروز مشکلات در کودک شما را افزایش دهد.

 

آیا استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری من می تواند بر کودک من بعد از تولد تأثیر منفی بگذارد؟

برخی تحقیقات نشان می دهد مصرف ماری جوانا در دوران بارداری ممکن است توجه یا یادگیری را برای کودک شما دشوار کند. این مسائل ممکن است فقط با بزرگتر شدن کودک شما قابل توجه باشد. 

جدا از تأثیرات مستقیم و شیمیایی ماری جوانا بر روی کودک ، استفاده از ماری جوانا ممکن است بر توانایی مادر برای مراقبت صحیح از کودک خود تأثیر بگذارد.

آیا استفاده از ماری جوانا بر شیردهی موثر است؟

مواد شیمیایی ماری جوانا از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل می شود. THC در چربی ذخیره می شود و با گذشت زمان به آرامی ترشح می شود ، به این معنی که حتی پس از قطع مصرف ماری جوانا ، کودک شما هنوز در معرض آن قرار می گیرد.

با این حال ، اطلاعات مربوط به اثرات قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در کودک شما از طریق شیردهی محدود و متناقض است. برای محدود کردن خطر احتمالی برای نوزاد ، مادران شیرده باید از مصرف ماری جوانا اجتناب کنند.

مقدمه

حشیش (ماری جوانا) داروی غیرقانونی است که بیشتر در دوران بارداری استفاده می شود. شیوع خود مصرفی مصرف ماری جوانا در دوران بارداری در اکثر مطالعات از 2٪ تا 5٪ است اما در زنان جوان ، شهری و دارای آسیب اقتصادی اجتماعی به 15_28٪ افزایش می یابد.بالاترین میزان مصرف در زمان زایمان نسبت به دوره  قبل از زایمان است ، زیرا برخی از کاربران ممکن است به دنبال مراقبت های قبل از زایمان نباشند.  قابل توجه ، 34-60٪ از مصرف کنندگان ماری جوانا در دوران بارداری به استفاده خود ادامه می دهند ، بسیاری از زنان معتقدند که استفاده از آن در دوران بارداری نسبتاً ایمن است و هزینه کمتری نیز نسبت به توتون و تنباکودارد  یک مطالعه اخیر نشان داده است که 18.1٪ از زنان بارداری که در سال گذشته مصرف ماری جوانا را گزارش کرده اند ، معیارهای سو استفاده مصرف ماری جوانا ، یا وابستگی یا هر دو را داشته اند.  تعداد فزاینده ای از کشورها ماری جوانا را برای اهداف دارویی یا تفریحی قانونی می کنند و در نتیجه مصرف آن توسط زنان باردار می تواند حتی بیشتر شود.

 

خواص دارویی و روانگردان ماری جوانا با واسطه ترکیباتی به نام کانابینوئید صورت می گیرد که با کشیدن آن درریه ها یا هنگام بلع از دستگاه گوارش جذب می شود. تتراهیدروکانابینول (THC) یک مولکول کوچک و بسیار چربی دوست است که به سرعت در مغز و چربی توزیع می شود. متابولیزه توسط کبد ، نیمه عمر THC از 20-36 ساعت در افراد گاه به گاه تا 4-5 روز در مصرف کنندگان سنگین متغیر است و ممکن است برای دفع کامل تا 30 روز زمان لازم باشد. در مدل های حیوانی ، THC از جفت عبور کرده و سطح پلاسمای جنین را تولید می کند که تقریباً 10٪ از سطح مادر پس از قرار گرفتن در معرض حاد این ماده بود. غلظت های جنین به طور قابل توجهی بالاتر پس از قرار گرفتن در معرض تکراری مشاهده شد. اطلاعات محدود انسانی نشان می دهد که THC نیز در شیر مادر ظاهر می شود 

 

_________________________________________________________________________

بیشتر بخوانید:تراتوژنیسیته وتراتوژنها در بارداری

_________________________________________________________________________

اطمینان از تأثیرات خاص ماری جوانا در بارداری و جنین در حال رشد دشوار است ، تا حدی زیرا کسانی که از آن استفاده می کنند اغلب از داروهای دیگر نیز استفاده می کنند ، از جمله دخانیات ، الکل یا داروهای غیرقانونی ، و تا حدی به دلیل سایر موارد اشتباه قرار گرفتن در معرض دود ماری جوانا حاوی بسیاری از سموم ایجادکننده بیماریهای تنفسی و سرطان زای دود توتون است که غالباً در غلظتهای چندین برابر بیشتر از دخانیات  وجود دارد. به عنوان مثال ، یک مطالعه مبتنی بر جمعیت گزارش داد که مصرف کنندگان ماری جوانا باردار اغلب دارای کمبود وزن و سطح تحصیلات پایین تر ، درآمد خانوار کمتری هستند و در مقایسه با افراد غیرمصرف کننده کمتر از مکمل اسید فولیک استفاده می کنند. مطالعه دیگر نشان داد که زنان در معرض ماری جوانا  به احتمال زیاد خشونت با شریک زندگی  خود را تجربه می کنند ، که یک عامل خطر دیگر برای پیامدهای نامطلوب بارداری است. مطالعات مربوط به قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در دوران بارداری به طور بالقوه منوط به گزارش و سوگیری است ، که اغلب به عادت های  گزارش شده از طرف مادر مصرف کننده جمله دفعات ، زمان و میزان مصرف ماری جوانا تکیه می کند.

در حال حاضر شواهد موجود ارتباط بین مصرف ماری جوانا در بارداری و مرگ و میر پریناتال را نشان نمی دهد ، اگرچه خطر تولد نوزاد مرده ممکن است به میزان متوسط    افزایش یابد. یک متاآنالیز از مطالعه مشاهده ای و کنترل موردی برای ارزیابی نتایج نوزادان در مصرف کنندگان ماری جوانا در مقایسه با افراد غیر استفاده کننده  به عنوان نتایج ثانویه. در مقایسه با افراد غیرمصرف کننده ، مصرف کنندگان ماری جوانا میزان مشابهی از مرگ پری ناتال  وتولد نوزاد مرده را تجربه کردند (خطر نسبی [RR] ، 1.09 ؛ 95٪ CI ، 0.62-1.91) ، اما نرخ مرده زایی تا حدودی بالاتر بود (RR ، 1.74 ؛ 95٪ CI ، 1.03-2.93). یافته اخیر باید با احتیاط تفسیر شود زیرا این نتایج برای استفاده از دخانیات قابل تنظیم نیست و در این مطالعه تمایل وجود دارد که ارتباطات قابل توجهی بین مصرف ماری جوانا و سایر پیامدهای نامطلوب وجود داشته باشد تا وقتی ادغام تعدیل شد ، از نظر آماری ناچیز باشد. حمایت از این رویکرد تفسیری از گزارشی است که در متاآنالیز ارائه شده است و نشان می دهد که THC به طور قابل توجهی با تولد نوزاد در 20 هفته حاملگی یا بالاتر از آن مرتبط است ، اگرچه این نتیجه با تأثیر کشیدن سیگار  تا حدی گیج کننده باقی مانده است.

 

چندین مطالعه وزن هنگام تولد نوزاد و چندین پارامتر بیومتریک را پس از قرار گرفتن در معرض ماری جوانا در رحم ارزیابی کرده اند. نتیجه اصلی متاآنالیز فوق الذکر  وزن هنگام تولد کمتر از 2500 گرم بود. مصرف ماری جوانا به تنهایی با افزایش خطر تولد کمتر از 2500 گرم همراه نبود. با این حال ، هنگامی که مصرف ماری جوانا به تنهایی بر اساس میزان مصرف طبقه بندی شد ، زنانی که ماری جوانا کمتر از یکبار در هفته مصرف می کردند ، در معرض خطر افزایش تولد نوزاد کمتر از 2500 گرم نبودند (8.8 vers در مقابل 6.7؛ ؛ RR ، 1.22 ؛ 95 C CI ، 0.91–1.64). با این حال ، زنانی که در بارداری حداقل یک بار در هفته  ماری جوانا استفاده می کردند ، به طور قابل توجهی بیشتر احتمال تولد نوزاد کمتر از 2500 گرم داشتند (11.2٪ در مقابل 6.7؛ ؛ 95 C CI ، 1.44-2.45). یک مطالعه کوهورت گذشته نگر اخیر در متاآنالیز مورد بررسی قرار نگرفته است که نشان  دهد پس از تنظیم سازگاری بین افراد غیر مصرف کننده توتون و تنباکو کاهش وزن هنگام تولد کمتر از 10 درصد پرسنتایل باشد . چندین مطالعه از نظر آماری به طور قابل توجهی طول جنین در هنگام تولد و دور سر و همچنین وزن کمتر هنگام تولد را در بین فرزندان در معرض مشاهده کرد. . این یافته ها در بین زنانی که ماری جوانا بیشتر استفاده کرده اند ، به ویژه در سه ماهه اول و دوم  بارزتر بوده است. اهمیت بالینی این مشاهدات هنوز نامشخص است.

 

بیشتر گزارش ها ارتباطی بین مصرف ماری جوانا و زایمان زودرس  نشان نمی دهد. متاآنالیز فوق الذکر "نتیجه اصلی دیگر زایمان زودرس قبل از 37 هفته حاملگی  بود. در مقایسه با زنانی که ماری جوانا کمتر استفاده می کنند ، زنان حداقل هفته ای ماری جوانا استفاده می کنند در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند (10.4٪ در مقابل 5.7٪؛ RR) ، 2.04 ؛ 95٪ CI ، 1.32-3.17). هنگامی که مصرف ماری جوانا با استفاده همزمان از توتون طبقه بندی شد ، مصرف ماری جوانا به تنهایی با افزایش خطر زایمان زودرس همراه نبود ، اما استفاده از هر دو ماده در مقایسه با زنان استفاده نکردن از هر دو ماده ارتباطی نشان داد (11.4٪ در مقابل 5.7؛ ؛ RR ، 1.85 ؛ 95٪ CI ، 1.21–2.81) 32. به همین ترتیب ، یک مطالعه گروهی گذشته نگر که همزمان با متاآنالیز منتشر شده است نیز نشان داد که خطر زایمان زودرس در میان مصرف کنندگان ماری جوانا تنها در بین افرادی که از دخانیات نیز استفاده می کنند  مشاهده شده است. بنابراین ، توتون همزمان مصرف ممکن است یک واسطه مهم برای برخی از نتایج  بد بارداری در بین مصرف کنندگان ماری جوانا باشد. نکته قابل توجه ، گزارش دیگری بدون توجه به مصرف دخانیات گزارش شده ، هیچ افزایشی در زایمان زودرس در بین مصرف کنندگان ماری جوانا مشاهده نکرد.

 

اگرچه محدودیت هایی در داده ها در مورد استفاده از ماری جوانا در دوران بارداری وجود دارد - حیوانات غالباً جایگزین ضعیف هستند ، و مطالعات در مورد انسان اغلب به دلیل استفاده از چند ماده و مسائل مربوط به سبک زندگی گیج می شود - روندهای نگران کننده ای پدیدار می شوند. بنابراین ، به دلیل نگرانی در مورد اختلال در رشد عصبی ، و همچنین  در معرض قرار گرفتن مادر و جنین همانندعوارض نامطلوب  سیگار کشیدن ، زنان باردار و یا در فکر بارداری باید برای قطع مصرف ماری جوانا تشویق شوند. از آنجا که اثرات مصرف ماری جوانا ممکن است به اندازه اثرات سیگار کشیدن یا مصرف الکل جدی باشد ، از مصرف ماری جوانا نیز باید در دوران بارداری خودداری شود. قبل از بارداری و در اوایل بارداری ، باید از همه زنان در مورد استفاده از تنباکو ، الکل و سایر مواد مخدر ، از جمله ماری جوانا و سایر داروهایی که به دلایل غیر پزشکی استفاده می شوند ، سوال شود. زنانی که از مصرف ماری جوانا خبر می دهند باید در مورد نگرانی های مربوط به پیامدهای نامطلوب سلامتی در مورد ادامه مصرف در دوران بارداری ، توصیه شوند. باید به بیماران اطلاع داده شود که هدف از غربالگری اجازه درمان  در زنان  مصرف کننده مواد  است ، نه مجازات یا پیگرد قانونی آنها!

 

مصرف ماری جوانا

 با این حال ، بیماران همچنین باید از نتایج بالقوه  مثبت گزارشات آنها ، از جمله هرگونه گزارش اجباری  ، مطلع شوند. به دنبال مراقبت های زنان و زایمان نباید زن را در معرض مجازات های کیفری یا مدنی برای استفاده از ماری جوانا ، از جمله حبس ، تعهد غیر ارادی ، از دست دادن حضانت فرزندان خود ، یا از دست دادن مسکن قرار داد اعتیاد یک اختلال بیولوژیکی و رفتاری مزمن ، عود کننده با اجزای ژنتیکی و استفاده از ماری جوانا در برخی افراد اعتیاد آور است. سیاست های اجرایی مواد مخدر که زنان را از مراجعه به مراقبت های قبل از زایمان منصرف می کند مغایر با رفاه مادر و جنین است.

توصیه ها

کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا موارد زیر را توصیه می کند:

قبل از بارداری و در اوایل بارداری ، باید از همه زنان در مورد استفاده از تنباکو ، الکل و سایر مواد مخدر ، از جمله ماری جوانا و سایر داروهایی که به دلایل غیر پزشکی استفاده می شوند ، سول شود.

زنانی که از مصرف ماری جوانا خبر می دهند باید در مورد نگرانی های مربوط به پیامدهای نامطلوب سلامتی ادامه مصرف در دوران بارداری ، توصیه شوند.

زنانی که باردار هستند و یا در فکر بارداری هستند باید توصیه شود که مصرف ماری جوانا را قطع کنند.

زنان باردار یا زنانی که در فکر بارداری هستند باید توصیه شود که مصرف ماری جوانا را برای اهداف دارویی به منظور استفاده از روش درمانی جایگزین که اطلاعات ایمنی خاص مخصوص بارداری در آن وجود دارد ، قطع کنند.

اطلاعات کافی برای ارزیابی تأثیرات مصرف ماری جوانا در نوزادان در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد و در صورت عدم وجود چنین داده هایی ، مصرف ماری جوانا توصیه نمی شود.

 

منابع:  www.cdc.gov

www.acog.org

 

ترجمه: راضیه فرقانی

 

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما