درد در ربع فوقانی راست

درد در ربع فوقانی راست

11 مرداد, 1399
درد در ربع فوقانی راست
Right Upper Quadrant Pain
 
 درد در ربع فوقانی راست می تواند به دلیل تنوع زیادی از شرایط ایجاد شود. سن ، جنس و وضعیت عمومی بیمار بر تشخیص احتمالی تأثیر می گذارد. تاریخ و معاینه همچنین بر تشخیص افتراقی تمرکز خواهد کرد. ویژگی هایی مانند شروع حاد یا مزمن ، کاهش وزن ، پیرکسیا ، ضعف عمومی ، علائم ادرار یا روده ممکن است همه این موارد به تشخیص کمک کنند. تصمیم گیری در مورد وجود شکم حاد مهم است.
 
علائم
ابتدا درباره درد تحقیق کنید:
 
از بیمار بخواهید که به کدام نقطه اشاره کند. توجه داشته باشید که آیا بیمار از یک انگشت منفرد استفاده می کند یا نشان می دهد که منطقه پراکنده تر است. 
از بیمار بپرسید که با شروع درد چه کار می کردند. توجه داشته باشید که آیا شروع ناگهانی یا تدریجی بوده است. 
از بیمار بخواهید که ماهیت درد را توصیف کند - چاقو ، سوزش ، گرفتن ، مداوم یا متناوب و غیره. 
سؤال کنید که آیا علائم [مرتبط] وجود دارد یا خیر.
بپرسید که چه مدت آنها درد داشته اند. 
از بیمار بپرسید که آیا عوامل [تشدید کننده] یا تسکین دهنده وجود دارد؟
بفهمید که چگونه درد [شدید] است - از 10 از نظر بگیرید.
این نکات را می توان با نام 'SOCRATES' به یاد آورد.
 
به تاریخچه پزشکی گذشته توجه کنید. یک تحقیق منظم انجام دهید. بیمار ممکن است اطلاعات داوطلبانه ای از قبیل پیرکسی ، سرفه یا دیزوریا را ارائه دهد. 
 •  
 • اشتها، میل.
 • هرگونه تغییر در وزن.
 • روده ها
 • ادرار
 • سیگار کشیدن و نوشیدن.
 • دارو - تجویز و از طریق پیشخوان.
 • ممکن است تاریخچه خانوادگی و اجتماعی مفید باشد.
علائم
توجه داشته باشید که وضعیت عمومی بیمار - یعنی اینکه آیا آنها نسبتاً خوب ، شوکه شده ، پیرکسیال یا سوءهاضمه دارند. توجه داشته باشید که آیا زردی وجود دارد یا خیر.
توجه داشته باشید دما ، ضربان و ضربان نبض و کیفیت فشار خون.
بیمار باید به اندازه کافی نادیده گرفته شود و هم بیمار و هم معاینه کننده باید در وضعیت راحتی قرار بگیرند. معاینه سیستماتیک در تمام شکم مورد نیاز است. معاینه شکم در جای دیگر شرح داده شده است. مقاله جداگانه معاینه شکم را مشاهده کنید.
معاینه کامل در مورد سایر سیستمهای بدن - به عنوان مثال ، معاینه دستگاه تنفسی ، به ویژه اگر تشخیص گنگ است ، لازم است.
 
 
تشخیص های افتراقی
تشخیص افتراقی اولیه بسیار گسترده است اما پس از تاریخ کافی و معاینه باید بسیار کوچکتر باشد. منظور زیر برای نشان دادن احتمال نیست:
 
بیماری کبد و کیسه صفرا
بیماری کبد معمولاً تنها در صورتی که کپسول کبد را افزایش دهد ، مانند نارسایی احتقانی قلب ، دردناک است. کبد می تواند در اثرصدمه مستقیم آسیب دیده باشد. هپاتوسپلنومگالی ممکن است با بدخیمی مانند لنفوم یا لوسمی میلوئید مزمن یا با بیماری خود ایمنی از جمله سیروز صفراوی اولیه رخ دهد.
سندرم Budd-Chiari با درد RUQ همراه است.
سنگهای صفراوی معمول هستند و با گذشت سالها شایع تر می شوند. بیشتر آنها بدون علامت هستند اما می توانند در هر زمان درد ایجاد کنند.
سایر بیماری های کیسه صفرا شامل کارسینوم کیسه صفرا است که همیشه با سنگ همراه است.
کولانژیت پیشرفته دارای یک مثلث کلاسیک از درد ، تب و زردی است.
ضایعات روده
ضایعات انعطافی کبدی شامل سرطان (اولیه یا ثانویه) ، بیماری دیورتیکولی ، کولیت ایسکمیک ، یبوست و بیماری کرون است.
آپاندیسیت حاد آتیپیک باید در نظر گرفته شود 
علائم مکرر می تواند در اثر سندرم روده تحریک پذیر ایجاد شود.
سرطان تخمدان را در یک خانم مسن در نظر بگیرید.
دیورتیکول مکل می تواند به روش های مختلفی ارائه شود ، معمولاً در کودکان. تشخیص معمولاً در لاپاراتومی انجام می شود. در اغلب موارد  خونریزی در راست روده وجود دارد.
ولولوس را در نظر بگیرید 
 
بیماری قلب و عروقی
درد ناشی از آنوریسم آئورت شکمی که در حال جدا شدن است ، معمولاً بیشتر در قسمت پشت دیده می شود و ممکن است در قفسه سینه باشد ودر پاها پخش می سود. شریانهای دیگر می توانند آنوریسم و   خونریزی داشته باشند.
گاهی اوقات ممکن است درد قلبی بعنوان درد فوقانی شکم ظاهر شود.
نارسایی احتقانی قلب ممکن است کپسول کبد را دراز کند.
 • اختلالات کلیوی
 • پیلونفریت
 • نفرولیتیتازیس
 • سرطان کلیه
بیماری دیگر کلیه یا حالب از جمله هیدرونفروز و انسداد مجاری ادراری.
 
بیماری تنفسی
درد ممکن است از لوب تحتانی راست ریه ها ایجاد شود.
 
پنومونی لوبار.
انفارکتوس ناشی از آمبولی ریوی. اگر این مشکوک است ، شواهدی از ترومبوز ورید عمقی را بررسی کنید.
 • بیماری غدد درون ریز یا برون ریز
 • کتواسیدوز دیابتی.
 • بحران آدیسون.
 • سل آدرنال.
 • سرطان متاستاتیک.
درد از لوزالمعده در ناحیه پشت ، عمدتاً بین ناحیه کتف ، مرکزی و بالاتر است ، اگرچه می تواند غیرقابل توصیف و گمراه کننده باشد. آمیلاز در انسداد روده مطرح می شود اما در پانکراتیت حاد بسیار زیاد است.
سرطان لوزالمعده باعث ایجاد درد  بین ناحیه کتف می شود ، که با تکیه به جلو تسهیل می شود.
 
عفونت ها
تبخال زوستر می تواند به عنوان درد قبل از ظاهر شدن وزیکول های معمولی روی پوست ایجاد شود. این پوستی است که بجای ساختارهای عمیق تر ، لطافت دارد.
آبسه سابفرنیک یا حتی گاز بعد از لاپاراتومی یا ، بیشتر اوقات ، لاپاراسکوپی. ممکن است دوباره درد به شانه ارجاع شود.
یک بیماری نادر سندرم (Fitz-Hugh and Curtis)
 است. التهاب کپسول کبد همراه با عفونت دستگاه تناسلی وجود دارد. این بیماری در 4-27٪ از بیماران مبتلا به بیماری التهابی لگن رخ می دهد  از نظر كلاسيك ، درد RUQ شديد و پلوريك دارد اما علائم سالپنژيت ممكن است وجود نداشته باشد.
 
بارداری
آخرین سه ماهه بارداری مشکلات اضافی ایجاد می کند. افزایش جزئی آنزیم های کبدی ممکن است پیش از بیماری تهدید کننده زندگی مانند کبد چرب حاد حاملگی (AFLP) یا سندرم اواخر بارداری با همولیزیس ، سطح آنزیم کبدی بالا ، تعداد پلاکت پایین (HELLP) باشد.
 
پره اکلامپسی ، سندرم HELLP و AFLP طیفی از بیماری را تشکیل می دهند که از علائم خفیف گرفته تا اختلال عملکرد چندگزینه ای خطرناک برای زندگی است. نشان داده شده است که آنها علل اولیه اختلال عملکرد شدید کبدی در دوران بارداری هستند.
 
ملاحظات دیگر
ممکن است درد از اعصاب موجود در ستون فقرات یا اعصاب محیطی که منطقه را تأمین می کنند ، ارجاع شود. سل نخاعی یک علت نادر از درد شکم است 
درد مکرر شکم در ورزشکاران استقامتی شایع نیست و تشخیص آن می تواند مشکل باشد.
كودكان در مورد "درد معده" بسيار ويژه نيستند و تقريباً هر چيز مي تواند به اين ترتيب مطرح شود. گوش ، گلو و ادرار را بررسی کنید. آدنیت مزانتر معمولاً با سوء هاضمه خفیف و  لنفوآدنوپاتی دیگر همراه است
 
ضایعات مرتبط با درد ربع فوقانی چپ ممکن است گاهی اوقات در طرف دیگر وجود داشته باشد. Situs inversus در 1 نفر در 10000 نفر رخ می دهد.
این لیست به هیچ وجه جامع نیست. علل نادر دیگر دردهای شکمی ، از جمله تب خانوادگی مدیترانه ای ، زبانه های پشتی و آلودگی کرم وجود دارد. همچنین احتمال ابتلا به سندرم مانچهاوزن وجود دارد.
 
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
 
ارزیابی
انتخاب ارزیابی به یافته های فوق بستگی دارد.
 
FBC ، ESR و CRP 
ممکن است نشانه ای از عفونت یا یک روند التهابی را نشان دهند ، اگرچه قادر به تعیین دردحاد ناشی از دلایل مزمن نیستند . خونریزی ممکن است باعث کم خونی شود. این ممکن است نشان دهنده بدخیمی باشد.
LFT 
های غیر طبیعی اگر کبد درگیر شود و در سیروز صفراوی اولیه وجود داشته باشد ، وجود آنتی بادی های ضد میتوکندری مثبت خواهد بود. معمولاً در زن میانسال مبتلا به زردی و خارش مشاهده می شود.
ممکن است عفونت ادراری از جمله پیلونفریت یا ضایعه ای را ایجاد کند که باعث خونریزی میکروسکوپی مانند سنگ یا بدخیمی شود.
CXR 
و نمای جانبی ممکن است ضایعه ای از لوب تحتانی راست را نشان دهد. جمع شدن از عفونت و انفارکتوس شبیه به هم هستند. پرتوهای X شکمی مستقیم ودرحال خوابیده ، ممکن است الگوهای غیر طبیعی روده ، سطح مایعات یا گاز یا مایعات را در زیر دیافراگم نشان دهد. 70٪ سنگهای کلیوی و 30٪ سنگهای کیسه صفرا  رادیو  اوپاک هستند.
برای ضایعات کولون ممکن است کولونوسکوپی یا باریم  انما دو کنتراست مورد نیاز باشد.
سونوگرافی برای بررسی مجاری کلیه برای سنگ یا اتساع مفید است. این بهترین روش برای تشخیص سنگهای صفراوی است. همچنین می توان از آن برای بررسی کبد برای بزرگ شدن استفاده کرد و مشخص کرد که آیا این الگوی همگن یا مناطقی با تراکم اکو مختلف دارد [7].
برای بررسی ستون فقرات ، سی تی اسکن در آشکار سازی ضایعات استخوانی مفید است. با این حال ، اسکن MRI در نشان دادن ضایعات سیستم عصبی بهتر است.
سی تی اسکن شکمی یا اسکن MRI ممکن است برای تعریف ضایعه مفید باشد. در افراد دارای اضافه وزن ، که در آنها سونوگرافی دشوار است ، اسکن MRI نتایج مشابهی می دهد. تصویربرداری با رادیو ایزوتوپ می تواند کبد و طحال را نشان دهد.
در بارداری ، MRI ممکن است گزینه ارجح باشد. با این حال ، اسکن CT به طور فزاینده در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد - به عنوان مثال ، مطمئن ترین روش تشخیص بیماران مشکوک به انسداد مجاری ادراری به دلیل سنگ مجرا است. مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به جنین از پرتوهای یونیزان درگیر در اسکن CT حداقل است. اگر تجزیه و تحلیل ریسک سود تأیید کند که CT به نفع بیمار است ، نباید از آن سلب شود.
 
 
منبع: patient.info
ترجمه راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما