آیا داروی هیدروکسی کلروکین که در درمان بیماری کرونا ویروس مصرف می شود، در بارداری وشیردهی ایمن است

آیا داروی هیدروکسی کلروکین که در درمان بیماری کرونا ویروس مصرف می شود، در بارداری وشیردهی ایمن است

15 ارديبهشت, 1399

آیا داروی هیدروکسی کلروکین که در درمان بیماری کرونا ویروس مصرف می شود، در بارداری وشیردهی ایمن است؟

یافته های اتوتوکسیک و رتینوتوکسیک در نوزادانی که در رحم در معرض کلروکین قرار داشتند و یافته های مشابه در برخی مطالعات حیوانی برخی نگرانی ها را در مورد ایمنی استفاده از کلروکین و HCQ در دوران بارداری ایجاد کرد . در برخی کیس ها یافته های الکترورتینوگرام نامطلوب ناشی از درمعرض قرار گرفتن HCQ گزارش شده . اما این یافته ها مورد سؤال قرار گرفتند و توسط بررسی سایر موارد تأیید نشد. تا به امروز ، ایمنی استفاده از HCQ در بارداری در چندین مطالعه کوهورت مشاهده ای و یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی گزارش شده است. تجزیه و تحلیل متاآنالیز که در سال 2009 انجام شد و شامل چهار مورد از این مطالعات بود ، هیچ افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری های اصلی مادرزادی ، سقط جنین خود به خود ، مرگ جنین یا نارسی نوازادن را نشان نمی دهد.

هیدروکسی کلروکین

جدیدترین بررسی سیستماتیک و متاآنالیز در مورد استفاده از HCQ در دوران بارداری توسط تیم ما در سال 2016 انجام شد . ما داده ها را از کلیه مطالعات ذکر شده در بالا ، هفت گروه مشاهده ای و یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی ، جمعا 740 کودک درمعرض HCQ و 1130مورد بدون در معرض HCQ مورد مطالعه قرار گرفتند . دوز HCQ گزارش شده 200_400 میلی گرم در روز و مدت زمان استفاده از 3 ماه قبل و در طول بارداری متفاوت بود. مادران همچنین از داروهای دیگر استفاده کردند که برخی از آنها کورتیکواستروئیدها ، NSAID و آزاتیوپرین بودند. ما هیچ خطر قابل توجهی در مورد ناهنجاریهای عمده به طور کلی ، کرانیو فاسیال ، قلب وعروق ، سیستم عصبی و ناهنجاریهای دستگاه تناسلی در نوزادانی که در رحم در معرض HCQ قرار داشتند ، مشاهده نکردیم. علاوه بر این، هیچ افزایش قابل توجهی در میزان نوزاد مرده ، وزن کم هنگام تولد و نارسی مشاهده نشد. با این حال ، ما افزایش قابل توجهی در میزان سقط خودبخودی در زنان در معرض HCQ ، که ممکن است با بیماری زمینه ای در ارتباط باشد ، مشاهده کردیم . یک بررسی جامع توسط اتحادیه اروپا دربرابر روماتیسم (EULAR) نیز HCQ را در بین داروهای سازگار در دوران بارداری طبقه بندی کرده است و ادامه آن را برای درمان نگهدارنده یا درمان یک بیماری شعله ور در دوران بارداری توصیه کرده است

شیر دادن

دوز نسبی شیرخوار (RID) مهمترین پارامتر ارزیابی ایمنی داروها در دوران شیردهی است. این با تقسیم دوز ارائه شده در دوران شیردهی از طریق دوز تنظیم وزن مادر به نوزاد محاسبه می شود. RID كمتر از 10٪ از دوز تنظیم وزن مادر به طور كلی برای تغذیه با شیر مادر ایمن تلقی می شود.

مروری بر موارد LactMed که شامل اطلاعات مربوط به غلظت نمونه های شیر بیش از 50 زنانی است که در دوران شیردهی از HCQ استفاده می کردند (100 تا 400 میلی گرم در روز) یک دوز نسبی شیرخوار (RID) را بین 1.9 تا 3.2 درصد نشان داد. . این دامنه با شیردهی سازگار است. با این حال ، در برخی از این موارد RID های بسیار کمتری نیز گزارش شده است ، که ممکن است به دلیل زمان بندی نامناسب نمونه باشد. یک استثناء در بین این موارد یکی از مادرانی بود که روزانه 400 میلی گرم از مادر دریافت کرده بود و RID 9/8% داشت. به این مادر توصیه شد که شیر مادر را قطع کند. بعلاوه ، تجزیه و تحلیل مشابه گزارشهای LactMed(26) ، که شامل بیش از 60 کودک شیرخوار (برخی از آنها موارد همپوشانی) بودند که مادران آنها در دوران شیردهی از HCQ استفاده می کردند ، هیچ تأثیر منفی بر رشد ، پیشرفت ، مهارت های حرکتی و یافته های شبکیه ایجاد نکرد. مدت زمان قرار گرفتن در معرض نوزادان از طریق شیر مادر بین 1 تا 86 ماه و دوز دریافتی مادر بین 200 تا 400 میلی گرم در روز متغیر بود.

نتیجه گیری:

تا به امروز ، شواهد موجود نشان دهنده عدم افزایش ناهنجاری های عمده مادرزادی به دنبال استفاده از HCQ مادران در دوران بارداری است. برای بیماری های روماتولوژیکی ، ادامه HCQ در دوران بارداری توصیه می شود . شواهد موجود در مورد شیردهی نیز نشان می دهد که HCQ با شیردهی سازگار است . قرار دادن این دانش از منظر همه گیری اخیر نشان می دهد که از HCQ می توان برای درمان عفونت COVID-19 ، در دوزهای معمول روماتولوژیکی (200-400 میلی گرم در روز) در صورت وجود بالینی ، استفاده کرد. اگرچه دوز HCQ در آزمایشات بالینی اخیر برای درمان COVID-19 در این محدوده (400 میلی گرم در روز) است ، دوزهای بالاتر 400 میلی گرم در روز در دوران بارداری ممکن است ارزیابی ریسک از منافع برای هر فرد را ضروری می سازد(Risk_benefit). علاوه بر این ، از آنجا که غلظت شیر ​​وابسته به دوز است ، بنابراین دوزهای بیش از 400 میلی گرم در روز ممکن است نیاز به نمونه گیری از شیر مادر داشته باشد تا از این طریق RID در دامنه های قابل قبول (کمتر از 10٪) با نظارت دقیقتر از شیرخوار باقی بماند.

MOTHERISK INTERNATIONAL JOURNAL

منبع: https://motheriskinternational.com

ترجمه: راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما