هشدارهای مصرف لتروزول دربارداری وشیردهی

هشدارهای مصرف لتروزول دربارداری وشیردهی

28 اسفند, 1398

هشدارهای مصرف لتروزول دربارداری وشیردهی

Letrozole

Pregnancy and Breastfeeding Warnings

مطالعات حيوانات برروی امبریو توکسیته، فتال توکسیتی، تراتوژنیسیته ، را با دوزهاي بسيار كوچكتر از بيشترين مقدار روزانه توصیه شده برای انسان بر اساس mg / m2 نشان داده است. عوارض جانبی شامل افزایش سمیت امبریو توکسیسته وفتال توکسیسته ، از بین رفتن بارداری قبل و بعد از لانه گزینی و کاهش مقاومت جنین ، تعداد کم جنین زنده ، ناهنجاری های مادرزادی موثر بر سیستم های کلیوی و اسکلتی و کاهش باروری از جمله عدم فعالیت جنسی در زنان ، آتروفی دستگاه تناسلی در مردان و زنان ، و کاهش رابطه جنسی( اینتر کورس) موفق و بارداری.

AU_TGA

حاملگی دسته D: داروهایی که به نظر می رسد باعث افزایش بروز ناهنجاریهای_جنینی در انسان یا آسیب های جبران ناپذیر شده باشند ، احتمالاً عامل آن بوده و یا انتظار می رود عامل آن بشوند. این داروها همچنین ممکن است دارای اثرات نامطلوب دارویی باشند.

FDA

دسته بارداری FDA اختصاص نشده است

ایالات متحده قانون برچسب زنی داروها را برای مصرف محصولات دارویی در دوران بارداری اصلاح کرده است تا نیاز به برچسب زدن داشته باشد که شامل خلاصه ای از خطر ، بحث در مورد داده های پشتیبانی شده( از آن خلاصه) ، و اطلاعات مرتبط برای کمک به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در تصمیم گیری های تجویز دارو ،باشد. و در مورد مصرف دارو در دوران بارداری به زنان مشاوره دهند. دسته‌بندیهای بارداری A ، B ، C ، D و X در حال حذف هستند.

استفاده منع مصرف دارد.

AU TGA

دسته حاملگی: D

دسته بارداری FDA ایالات متحده: اختصاص داده نشده است.

خلاصه خطر: بر اساس گزارش های postmarketing ، یافته های حاصل از مطالعات حیوانی و مکانیسم عملکرد آن ، این دارو می تواند باعث آسیب جنین شود و برای استفاده در زنان باردار منع مصرف دارد. در گزارش های پس از بازاریابی ، مصرف این دارو در دوران بارداری منجر به سقطهای خودبه خود و نقایص مادرزادی هنگام تولد می شود. با این حال ، داده ها برای اطلاع از خطر مرتبط با داروکافی نیستند.

نظرات:

بر اساس مطالعات حیوانی ، این دارو می تواند به جنین در حال رشدآسیب برساند.

- زنان در دوران باروری برای استفاده از روشهای پیشگیریاز بارداری مؤثر در طول درمان و حداقل به مدت 3 هفته بعد از آن داشته باشند

زنان در دوران باروری باید قبل از شروع درمان یک تست بارداری داشته باشند

براساس یافته های (PUBMED) ، استفاده از لتروزول برای القاء تخمک گذاری به نظر نمی رسد با افزایش خطر آشکار ناهنجاری های عمده مادرزادی در انسان همراه باشد. در مقایسه با کلومیفن سیترات ، لتروزول به عنوان یک روش درمانی مطلوب تر برای القاء تخمک گذاری شناخته می شود ، زیرا با میزان بارداری بالاتر همراه است و عوارض جانبی نامطلوب کمتری نسبت به سیترات کلومیفن دارد ، مانند محدودیترشد داخل_رحمی. استفاده از لتروزول برای القاء تخمک گذاری باید برای خانمهایی که تمایل به بارداری دارند در نظر گرفته شود ، به خصوص اگر کلومیفن سیترات ناموفق باشد.

هشدارهای مربوط به مصرف لتروزول در دوران شیردهی

استفاده از آن منع مصرف دارد.

ترشح در شیر انسان: ناشناخته است

ترشح در شیر حیوانات: داده ها در دسترس نیست

نظرات:

-به دلیل احتمال بروز عوارض جانبی جدی در شیرخواران با شیر مادر ، به خانم های شیرده توصیه کنید در هنگام مصرف این دارو و حداقل 3 هفته پس از آخرین دوز از شیر دهی خودداری کنند.

منبع:

DRUG.COM& PUBMED

www.drugs.com

www.ncbi.nlm.nih.gov

ترجمه: راضیه فرقانی

ارسال نظر شما

نظر خود را راجع به این مطلب بنویسید و مشارکت کنید

نظرات شما